• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • College Station - Teksas


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Brazos (ang. Brazos River, pierwotnie hiszp. Rio Brazos de Dios) – rzeka w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas. Jej długość wynosi 2060 km, a dorzecze ma 118 tys. km².Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.
  College Station-Bryan, Bryan-College Station - obszar metropolitarny w Stanach Zjednoczonych, w hrabstwie Brazos, w stanie Teksas. Powierzchnia 216,70 km, liczba mieszkańców 212 268 (01.07.2009).

  College Stationmiasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Teksas w hrabstwie Brazos, w centralnym punkcie Brazos Valley, doliny rzeki Brazos nieopodal Houston, Dallas i San Antonio. Razem z miastem Bryan tworzy obszar metropolitalny Bryan-College Station metropolitan area, jeden z dwudziestu największych w Teksasie z populacją 203,371 mieszkańców. W College Station znajduje się siedziba głównego kampusu Texas A&M University, jednego z trzech najlepszych uniwersytetów w Teksasie.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ciudad Real – miasto w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha, ośrodek administracyjny prowincji Ciudad Real. W 2010 honorową obywatelką miasta została Polka, siostra Helena Warszawska z Zakopanego.

  W rankingu magazynu Money, w którym sprawdzano poziom wykształcenia mieszkańców miast, College Station uplasowało się na pierwszym miejscu w Teksasie i jedenastym w całych Stanach Zjednoczonych. W rankingu Yahoo! z 2010 roku, College Station znalazło się w pierwszej dziesiątce amerykańskich miast najlepszych dla rodzin z dziećmi

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Historia[ | edytuj kod]

  Kampus uniwersytecki w College Station

  W 1860 roku powstała linia kolejowa biegnącą przez miejscowość Bryan. W 1871 roku tereny obok Bryan wybrano na budowę Texas Agriculture and Mechanical College – pierwszą publiczną szkołę wyższą w Teksasie. Nową stację kolejową okrzyknięto po prostu "stacją przy college'u" (ang. college station). Miasto, które rozwinęło się wokół uniwersytetu przyjęło tę samą nazwę.

  George Herbert Walker Bush (ur. 12 czerwca 1924 w Milton) – amerykański polityk, republikanin, przedsiębiorca naftowy. W latach 1989-1993 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach 1981-1989 43. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, ojciec 43. prezydenta George’a W. Busha.Strefa klimatów podzwrotnikowych (subtropikalnych) - w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje obszary kuli ziemskiej, na którym średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca wynosi +10 °C i więcej w klimatach morskich do 0 °C w klimatach kontynentalnych, zaś opady występują przeważnie w chłodnym półroczu (w klimatach monsunowych latem). Pory roku wyznacza roczny przebieg temperatury, opadów. Wyróżnia się pięć typów tego klimatu:

  Ekonomia[ | edytuj kod]

  Poziom bezrobocia w College Station jest najniższy w Teksasie. W 2008 roku wyniósł 3-4 procent. Instytucje, które zatrudniają najwięcej pracowników to m.in. Texas A&M University System, Bryan Independent School District, St. Joseph Regional Health Center, Sanderson Farms (przemysł spożywczy), Reynolds & Reynolds (przemysł elektroniczny).

  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.Kazań (ros.: Казань, tatar. Qazan, Казан) – miasto w Rosji, stolica Tatarstanu, leżące przy ujściu Kazanki do Wołgi (Samarski Zbiornik Wodny). Liczy 1,14 mln mieszkańców (styczeń 2010).

  Atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

  Northgate pavillon w College Station
  Biblioteka George’a H.W. Busha
 • George Bush Presidential Library – biblioteka prezydencka George’a H.W. Busha, muzeum oraz centrum konferencyjne
 • D. A. "Andy" Anderson Arboretum – arboretum otworzone w latach 70. z typową teksańską roślinnością
 • Northgate Music Festival – festiwal muzyczny odbywający się w sierpniu w znanej z barów i klubów dzielnicy Northgate, co roku przyciąga około 10 tys. widzów
 • Klimat[ | edytuj kod]

  W College Station panuje klimat podzwrotnikowy. Średnia temperatura to 20 °C. Zimy są łagodne, lata gorące z bardzo sporadycznymi opadami.

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Greifswald – hanzeatyckie miasto powiatowe i uniwersyteckie w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie nad rzeką Ryck, siedziba powiatu Vorpommern-Greifswald. Siedziba Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta. W roku 2008 miasto liczyło ok. 54 tys. mieszkańców. Od 1947 do 2012 miasto było siedzibą władz Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego, a od roku 1950 jego biskupów.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Niemcy Greifswald (Niemcy)
 • Rosja Kazań (Rosja)
 • Meksyk Zuazua (Meksyk)
 • Hiszpania Ciudad Real (Hiszpania)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. http://www.tamu.edu/home/aboutam/, www.tamu.edu
  2. http://money.cnn.com/magazines/moneymag/bplive/2006/top25s/educated.html, Money Magazine: Best places to live. Most educated cities, 2006
  3. http://realestate.yahoo.com/promo/10-great-cities-for-raising-families.html, Najlepsze amerykańskie miasta dla rodzin z dziećmi, ranking Yahoo! z 2010 roku
  4. http://www.tshaonline.org/handbook/online/articles/hdc02, informacje o źródle, The handbook of Texas online
  5. http://www.twc.state.tx.us/news/press/2008/062008epress.pdf, Texas Workforce Commission. 2008-06-20. p. 2., 2008-07-01.
  6. http://travel.nytimes.com/2006/09/22/travel/escapes/22Hours.html, Przewodnik po College Station z "The New York Times"
  7. northgatemusicfest.com
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.782 sek.