• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cold Chisel

  Przeczytaj także...
  Jimmy Barnes, właśc. James Dixon Swan (ur. 28 kwietnia 1956 w Glasgow) – australijski piosenkarz urodzony w Szkocji. Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

  Cold Chisel (ang. "przecinak") – australijski zespół rockowy, jeden z najbardziej znanych i popularnych w Australii. W latach 70. i 80. miał na koncie wiele przebojów, z których większość na stałe weszła do kanonu australijskiego rocka. Pomimo wielkiego sukcesu jaki grupa odniosła na rynku australijskim, "Cold Chisel" pozostał praktycznie nieznany poza granicami swojego kraju.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Historia[ | edytuj kod]

  Grupa powstała w Adelaide w 1973, gdzie początkowo była znana jako "Orange" i grała muzykę heavymetalową. Po zmianach personalnych w 1975 zespół zmienił nazwę na "Cold Chisel" i styl gry na pub rock.

  Pub rock - gatunek rocka, popularny w Australii w latach 70. i 80. XX wieku oraz w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie lat 70.. Jego wpływ można nadal usłyszeć w muzyce wielu współczesnych zespołów. Nazwa pochodzi od miejsca jego powstania – pubów.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Znaczna część utworów zespołu opowiada o życiu i codziennych problemach Australijczyków i Australii, ale główny autor tekstów, Don Walker, nie stronił także od tematów bardziej kontrowersyjnych, czy polityki. "Khe Sanh" (jedna z najbardziej znanych i lubianych piosenek australijskich, której znaczenie i popularność można porównać do "Autobiografii" Perfectu czy "Przeżyj to sam" Lombardu) to opowieść o wojnie wietnamskiej z punktu widzenia weterana, "Star Hotel" to atak na politykę rządu Malcolma Frasiera, "Choir Girl" to smutne refleksje o aborcji, a "Misfits" pokazuje świat bezdomnych dzieci Sydney. Inne "klasyczne" utwory "Cold Chisel" to charakterystyczne dla pub rocka "Cheap Wine" , "Forever Now" czy "My Baby".

  Wojna wietnamska (zwana też drugą wojną indochińską) – działania militarne na Półwyspie Indochińskim w latach 1957–1975. W konflikt zaangażowane były z jednej strony komunistyczna Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny, wspierany przez inne kraje komunistyczne, gł. Związek Radziecki oraz Chiny) i kontrolowane przez to państwo organizacje komunistyczne w Wietnamie Południowym, Laosie i Kambodży, a z drugiej strony Republika Wietnamu wraz z międzynarodową koalicją obejmującą Stany Zjednoczone i ich sojuszników – Koreę Południową, Tajlandię, Australię, Nową Zelandię i Filipiny. Wbrew ich woli stronami konfliktu były również Kambodża i Laos.Aborcja (łac. abortus lub abortio – poronienie, wywołanie poronienia) – zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej, np. działań lekarskich, w j. łacińskim abortus provocatus. Przeważnie w efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu (łac. nasciturus).

  Zespół rozpadł się wkrótce po nieudanym tournée w Stanach Zjednoczonych w 1983, kiedy nie udało mu się przebić na szerszy rynek międzynarodowy. Przed zawieszeniem działalności grupa odbyła jeszcze jedno legendarne już tournée po Australii, a ostatni koncert zespołu został uwieczniony na filmie The Last Stand, który do dnia dzisiejszego pozostaje najlepiej sprzedającym się filmem koncertowym w Australii, podkreślając reputację grupy.

  Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu. Przecinak – narzędzie w kształcie zaostrzonego jednostronnie, metalowego pręta, które służy do kucia bądź przecinania poprzez uderzenie młotkiem w jego tępy koniec.

  W 1999 członkowie grupy na krótko powrócili razem do studia, aby nagrać płytę The Last Wave of Summer i zagrać kilka koncertów. W 2003 "Chisel" zagrał jeszcze jedną, pożegnalną i podobno ostatnią serię koncertów. W roku 2009 zespół został reaktywowany.

  Członkowie zespołu[ | edytuj kod]

 • Jimmy Barnes - śpiew
 • Ian Moss - gitara, śpiew
 • Don Walker - instrumenty klawiszowe, śpiew
 • Steve Prestwich - perkusja, śpiew
 • Phil Small - gitara basowa, śpiew
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

 • Cold Chisel (1978)
 • You're Thirteen, Your Beautiful, and Your Mine (EP) (1978)
 • Breakfast at Sweethearts (1979)
 • East (1980)
 • Swingshift (1981)
 • Circus Animals (1982)
 • The Barking Spiders: Live 1983 (1984)
 • Twentieth Century (1984)
 • Radio Songs (1985)
 • Razor Songs (1987)
 • Chisel (1991)
 • Last Stand (1992)
 • Teenage Love (1994)
 • Chisel (Re-release) (1995)
 • The Last Wave of Summer (1998)
 • Cold Chisel: The Studio Sessions (1999)
 • Ringside (2003)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona zespołu
 • Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.