Coil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Coil – eksperymentalny projekt muzyczny utworzony w 1982 roku przez Johna Balance'a (później występującego jako "Jhonn Balance") i jego partnera Petera 'Sleazy' Christophersona. Duet współpracował na długo przed tym, nim Balance wybrał dla niego nazwę Coil – odwołującą się do wszechobecności kształtu spirali w naturze.

Black Antlers – album Coil wydany początkowo w 2004 roku limitowanym nakładzie jako CD-R. Płyta była dostępna do kupienia na koncertach grupy w ramach minitournee Even An Evil Fatigue. Materiał został potem opracowany na nowo przez Petera Christophersona i wydany na dwóch płytach CD, z trzema dodatkowymi utworami. Edycja ta ukazała się w sierpniu 2006 roku, równocześnie z reedycją The Remote Viewer. Oba wydawnictwa zostały wydrukowane w Tajlandii i wyróżniają się wysokiej jakości oprawę graficzną. Numer katalogowy reedycji to THBKK2. Album dostępny jest w sprzedaży na oficjalnej stronie Coil Thresholdhouse.com.John Balance (także Jhon albo Jhonn; ur. jako Geoffrey Laurence Rushton 16 lutego 1962 w Mansfield, zm. 13 listopada 2004) – współzałożyciel (razem z Peterem Christophersonem) eksperymentalnego projektu muzycznego Coil. Odpowiadał za śpiew oraz recytacje, teksty, grał na syntezatorach i innych instrumentach. Jego działalność artystyczna i współpraca z innymi artystami szybko uczyniły go jedną z najbardziej wpływowych postaci sceny industrialnej, minimalistycznej i neofolkowej.

Pierwszym oficjalnym wydawnictwem Coila była EP z 1984 roku, zatytułowana How to Destroy Angels. Następne albumy – Scatology, Horse Rotorvator i Love's Secret Domain nie były sukcesami komercyjnymi, ale zwróciły uwagę krytyki na grupę i wywarły znaczący wpływ na scenę industrialną i tworzącą się scenę acid house'ową.

Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.Live Three to koncertowy album grupy Coil, zawierający materiał zarejestrowany podczas występu 6 kwietnia 2002 w Teatro delle Celebrazioni w Bolonii. Album jest drugim z serii czterech albumów, wydany po Live Four, a przed Live Two i Live One. Wszystkie cztery zostały później wydane łącznie w box secie The Key To Joy Is Disobedience.

W 1988 roku grupa zaczęła pracować nad ścieżkami dźwiękowymi do kilku filmów i jeszcze bardziej eksperymentalną muzyką, ostatecznie wydaną pod pseudonimami. W 1999 roku, po szesnastu latach działalności, Coil dał pierwsze koncerty, do 2004 roku odbywając kilka mini-tras koncertowych.

Tragiczna śmierć Johna Balance'a 13 listopada 2004 roku była powodem zakończenia działalności Coila.

{{Dyskografia infobox}} Nieznane pola: "Rozmiar grafiki" oraz "Logo". Artykuł przedstawia kompletne zestawienie wydawnictw muzycznych zespołu Coil Musick to Play in the Dark Vol. 1 to album Coil wydany po raz pierwszy w 1999 roku jako podwójny album na winylu 12’’.

Tribute albumy[ | edytuj kod]

W 2009 roku ukazał się album-hołd pod szyldem This Immortal Coil. Tacy artyści jak m.in. Matt Elliott, Yann Tiersen czy Bonnie 'Prince' Billy przedstawili własne interpretacje wybranych utworów Coil.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).How to Destroy Angels – pierwszy studyjny album Coila. W momencie nagrania, projekt tworzyli tylko John Balance i Peter Christopherson. Pierwsze wydanie płyty ukazało się w 1984 nakładem L.A.Y.L.A.H. Antirecords, reedycja ukazała się w 1988.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

The New Backwards to album grupy Coil wydany w 2008 roku jako 12-calowy winyl, CD i digital download w formatach FLAC, aac i mp3, dostępny na oficjalnej stronie Coil. Po raz pierwszy został wydany na winylu w bokssecie z reedycją The Ape of Naples. Na płycie znajduje się zremiksowany i opracowany na nowo materiał znany z demo Backwards nagranego około 1993 roku w studio Nothing Records Trenta Reznora (Nine Inch Nails).
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Selvaggina, Go Back into the Woods to album grupy Coil zawierający nagrania zarejestrowane na koncercie w Jesi we Włoszech 11 czerwca 2004 roku. Pierwsza edycja płyty (CD-R) była ograniczona do 230 sztuk. Później pliki do ściągnięcia z utworami z Selvaggina... udostępniono na oficjalnej stronie Coila, Thresholdhouse.com.
Constant Shallowness Leads to Evil – album grupy Coil, wydany w tym samym roku co Queens Of The Circulating Library. W nagraniu udział wzięli Thighpaulsandra, John Balance i Peter Christopherson; we wkładce albumu znajdują się też podziękowania dla Simona Norrisa.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Live One to podwójny album Coila z 2000 roku. Jest czwartym z serii albumów koncertowych grupy, wydanym po Live Four, Live Three i Live Two. Wszystkie cztery zostały później wydane w box secie The Key To Joy Is Disobedience.

Reklama