• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cohenit

  Przeczytaj także...
  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.Magura (inna nazwa Oravskamagura) – meteoryt żelazny należący do oktaedrytów gruboziarnistych typu IA znajdowany na terenie Magury Orawskiej w latach 1830–1840 na Słowacji. W 1844 roku zidentyfikowany jako meteoryt przez W. Haidingera.
  Żelazo (Fe, łac. ferrum) – metal z VIII grupy pobocznej o dużym znaczeniu gospodarczym, znane od czasów starożytnych.

  Cohenitminerał występujący w meteorytach żelaznych. Węglik żelaza, niklu i kobaltu. Twardszy od żelaza ale bardzo kruchy. Na oszlifowanej powierzchni meteorytu tworzy podłużne, srebrzyste struktury o delikatnie brązowawym odcieniu. Cohenit został po raz pierwszy zidentyfikowany w meteorycie Magura. Opisał go w 1889 roku E. Weinschenk. Nazwa minerału upamiętnia niemieckiego badacza meteorytów Emila Cohena.

  Minerał (fr. minéral, od celt. mina – kopalnia) – pierwiastek lub związek chemiczny będący normalnie ciałem krystalicznym, którego struktura ukształtowała się w toku procesów geologicznych.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Zobacz też[]

 • Schreibersyt
 • Bibliografia[]

 • "Nieziemskie skarby", Andrzej Pilski, Warszawa 1999, ISBN 83-7180-173-4, str.80,81.
 • Meteoryt – pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Badaniem meteorytów i wszystkich aspektów z nimi związanych zajmuje się meteorytyka.Schreibersyt, niem. Schreibersit – minerał występujący w meteorytach żelaznych. Fosforek żelaza, niklu i kobaltu. Twardszy od żelaza, ale bardzo kruchy. Na oszlifowanej powierzchni meteorytu tworzy podłużne struktury o matowym połysku. Schreibersyt został po raz pierwszy zidentyfikowany w meteorycie Magura w 1847 roku przez W. Haidingera. Nazwa minerału upamiętnia badacza meteorytów Karla von Schreibersa (1775-1852), jednego z twórców pokaźnej kolekcji meteorytów w cesarsko-królewskim gabinecie mineralogicznym w Wiedniu. Schreibersyt, podobnie jak cohenit, jest minerałem silnie magnesującym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.