• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cockatoo Island

  Przeczytaj także...
  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Suchy dok – rodzaj budowli hydrotechnicznej w porcie wodnym, najczęściej w stoczni. Jest to wąski basen portowy ze szczelnymi wrotami oraz urządzeniami wypompowującymi z jego wnętrza wodę.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Cockatoo Island (pol. Wyspa Kakadu) – wyspa w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia, w Sydney, największa w zatoce Port Jackson (Sydney Harbour).

  W 1839 roku Cockatoo Island została wybrana przez gubernatora George’a Gippsa jako miejsce do wybudowania zakładu karnego. Więzienie stało się głównym kolonialnym zakładem karnym w Nowej Południowej Walii. Na wyspie magazynowano zapasy zboża i wydobywano kamień do budowy budynków w Sydney.

  Port Jackson – zatoka tworząca największy naturalny port na świecie, na brzegach której leży Sydney, znana popularnie jako Sydney Harbour (Zatoka Sydney).Sir George Gipps (ur. 1791 w Ringwold, zm. 28 lutego 1847 w Canterbury) – brytyjski żołnierz i administrator kolonialny, w latach 1837–1846 gubernator Nowej Południowej Walii.

  W roku 1857 wybudowano przez więźniów pierwszy suchy dok i rozpoczęto budowę okrętów. W 1864 rozbudowano stocznię, która w krótkim okresie stała się największą w Australii. W XX wieku była głównym producentem australijskich jednostek pływających. Działalność przemysłową zakończono na wyspie w roku 1992.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.

  Obecnie Cockatoo jest atrakcją turystyczną, a na wyspie organizowane są imprezy kulturalne.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

  11 września 1863 roku spektakularnie uciekł z więzienia Cockatoo Island, dzięki pomocy żony, jeden z najgroźniejszych przestępców Australii, Kapitan Thunderbolt.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona wyspy (ang.). Australian Government. Sydney Harbour Federation Trust. [dostęp 2020-01-12].
 • Archiwalna strona poświęcona wyspie (ang.). Australian Government. Sydney Harbour Federation Trust. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-09)].
 • Historia stoczni (ang.)
 • Frederick Wordsworth Ward (Kapitan Thunderbolt; ur. 15 maja 1833 w Wilberforce, zm. 25 maja 1870 w Uralla) – australijski przestępca, popełnił ponad 200 przestępstw, w północnej części stanu Nowa Południowa Walia, głównie napady rabunkowe i kradzieże koni.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.