• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coche

  Przeczytaj także...
  Wyspa Robinsona – powieść podróżniczo-przygodowa autorstwa Arkadego Fiedlera, której akcja rozgrywa się na początku XVIII wieku. Stanowi pierwszą część trylogii opowiadającej o losach Polaka z pochodzenia, Johna Bobera. Jest wyraźnie wzorowana na słynnym dziele Daniela Defoe Robinson Crusoe, według powieści znanej głównemu bohaterowi.Margarita (hiszp. Isla Margarita) – wyspa na Karaibach, należy do Wenezueli, główna wyspa stanu Nueva Esparta. Zajmuje powierzchnię 1020 km², a zamieszkuje ją ok. 420 tys. mieszkańców. Główne miasta: La Asunción, Porlamar i Pampatar.
  Arkady Adam Fiedler (ur. 28 listopada 1894 w Poznaniu – zm. 7 marca 1985 w Puszczykowie) – polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego.

  Cochewyspa na Morzu Karaibskim, należy do Wenezueli, wchodzi w skład stanu Nueva Esparta. Położona w cieśninie między wyspą Margarita a kontynentem. Zajmuje powierzchnię 55 km², a zamieszkuje ją 8200 mieszkańców (1999).

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Cumaná – miasto w Wenezueli, stolica stanu Sucre, 305 tysięcy mieszkańców. Jedno z najstarszych miast Ameryki Południowej (pierwsze na kontynencie, nie licząc osadnictwa na wyspach Morza Karaibskiego), założone w 1515 roku, następnie kilkakrotnie przenoszone z powodu ataków Indian (1521, 1569). Jego pierwotna zabudowa została zniszczona przez trzęsienia ziemi, większość zabytkowej zabudowy pochodzi z XVII - XVIII wieku. Miasto leży u ujścia rzeki Manzanares do Morza Karaibskiego, w zatoce Cariaco. Port rybacki (połowy tuńczyka), turystyka - baza dla wycieczek do Parku Narodowego Mochima, uniwersytet.

  Coche w literaturze[ | edytuj kod]

  Arkady Fiedler w powieści Wyspa Robinsona opisał losy Jana Bobera, Polaka z pochodzenia, który spędził ponad rok na Isla Coche. Powieść ta wiąże się z odnotowanym w wenezuelskich dokumentach z klasztoru w Cumana wydarzeniem, jakim było znalezienie na wyspie Coche ukrytej na lądzie drewnianej łodzi z wyrytym napisem „John Bober Polonus 1726”. Okoliczności pozostawienia łodzi i powstania napisu nigdy nie ustalono.

  Nueva Esparta (hiszp. Estado Nueva Esparta) to jeden z 23 stanów Wenezueli. Obejmuje wyspę Margarita i pobliskie mniejsze wyspy (Coche, Cubagua) i wysepki.Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje o wyspie (hiszp.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.