• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Coś - film 1982  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  A/52 – standard stratnego kodeka dźwięku używany na większości płyt DVD-Video. Obecnie również jako standard w cyfrowej telewizji DVB.VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.

  Coś (tytuł oryg. ang. The Thing, inny tytuł: Rzecz) – amerykański horror science-fiction z 1982 r., w reżyserii Johna Carpentera.

  Pod pozorem nakręcenia remake’u filmu Howarda Hawksa Rzecz (The Thing from Another World) z 1951 roku Carpenter stworzył znacznie wierniejszą adaptację noweli Johna W. Campbella Who Goes There?, która była inspiracją dla filmu z 1951 roku. W 2011 r., opierając się na noweli, nakręcono film, również zatytułowany The Thing, będący prequelem do filmu Carpentera.

  Nihilizm (od łac. nihil - nic) – pogląd filozoficzny całkowicie lub częściowo negujący istnienie pewnych bytów. Rozróżnia się kilka kategorii tego pojęcia:DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Krytyka
 • 3 Produkcja
 • 4 Bohaterowie i obsada
 • 5 Szczegóły realizacyjne
 • 6 Polskie wydania i opracowania
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Opis fabuły[edytuj kod]

  Film opowiada o obcej formie życia, która na skutek awarii pojazdu kosmicznego wylądowała i zamarzła na Antarktydzie. „Coś” odżywa po wydobyciu z lodu przez norweską ekspedycje badawczą. Przenika do stacji badawczej, w której dochodzi do konfrontacji z norweską załogą. W jej wyniku z życiem uchodzi tylko dwóch badaczy, a obcy organizm przenika do organizmu psa. W pościgu za zarażonym przez obcego psem dwóch ostatnich żywych Norwegów dociera do pobliskiej amerykańskiej placówki badawczej, gdzie wkrótce giną. Nieświadomi niczego Amerykanie przygarniają psa. Wkrótce przyjdzie im zmierzyć się z obcym, któremu udaje się przeniknąć do ludzkiego organizmu – kilku kolejnych z członków amerykańskiej ekipy. Za wszelką cenę pragnie dostać się do rejonów zamieszkanych przez ludzi. Gdy Amerykanie w końcu orientują się w sytuacji, pomiędzy nimi a obcym dochodzi do pełnej poświęcenia walki na śmierć i życie. W ostatnich scenach filmu, gdy cała stacja ulega zniszczeniu, a dwaj ostatni jej członkowie – MacReady i Childs – godzą się z faktem, że wkrótce zamarzną, pytanie o to, czy obcego udało się zniszczyć, wciąż pozostaje otwarte.

  Paweł Straszewski (ur. 21 listopada 1962) – polski piłkarz, pomocnik; młodzieżowy wicemistrz Europy U-18 z 1981 roku. W swojej karierze piłkarskiej występował w Zawiszy Bydgoszcz.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kurt Vogel Russell, lepiej znany jako Kurt Russell (ur. 17 marca 1951 w Springfield) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.
  The Thing – gra typu third person survival horror stworzona przez Computer Artworks w 2002 roku. Stanowi ona sequel filmu Johna Carpentera Coś z 1982 roku. Wersja na konsolę PlayStation 2 została wydana w Ameryce Północnej 19 sierpnia 2002 roku, a w Japonii 27 lutego 2003 roku.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Keith David, właściwie Keith David Williams (ur. 4 czerwca 1956 roku w Harlemie w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, piosenkarz, zdobywca nagrody Emmy, trzykrotnie nominowany do tej statuetki.
  Howard Winchester Hawks (ur. 30 maja 1896 w Goshen, zm. 26 grudnia 1977 w Palm Springs) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Laureat Honorowego Oscara w 1975.
  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
  Wilford Brimley (ur. 27 września 1934 w Salt Lake City, stan Utah) - amerykański aktor filmowy, najbardziej znany z popularnej komedii science fiction Kokon (1985; reż. Ron Howard) i jej kontynuacji z 1988 pt. Kokon: Powrót. Wystąpił w ponad 50 filmach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.