• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cmentarz rzymskokatolicki w Hucie Krzeszowskiej

  Przeczytaj także...
  Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej – parafia należąca do dekanatu Biłgoraj - Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Została utworzona w XVIII wieku. Mieści się przy ulicy ks. Mulawy. Prowadzą ją księża diecezjalni.Powiat niżański – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), odtworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nisko.
  Huta Krzeszowska (do 11 stycznia 1962 roku Huta Plebańska) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim, w gminie Harasiuki.

  Cmentarz rzymskokatolicki w Hucie Krzeszowskiej – zabytkowy cmentarz parafialny, znajduje się w gminie Harasiuki, powiat niżańskim, usytuowany jest poza miejscowością, na brzegu lasu, przy skrzyżowaniu dróg z Huty Nowej i Huty Krzeszowskiej do Banachów. Zarządcą cmentarza jest Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej. Znajduje się w sąsiedztwie cmentarza z II wojny światowej.

  Cmentarz wojenny z II wojny światowej w Hucie Krzeszowskiej – zabytkowy cmentarz z okresu II wojny światowej, znajduje się w gminie Harasiuki, powiat niżańskim, usytuowany jest poza miejscowością, na brzegu lasu, przy skrzyżowaniu dróg z Huty Nowej i Huty Krzeszowskiej do Banachów. Znajduje się w sąsiedztwie cmentarza parafialnego. Cmentarz założony jest na podstawie wycinku koła, otoczony niewielkim murkiem z pomnikiem w części centralnej. Pochowania na nim są polscy żołnierze polegli w czasie walk we wrześniu 1939 roku oraz w 1944.Gmina Harasiuki (do 1954 gmina Huta Krzeszowska) – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie niżańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.

  Cmentarz ma kształt nieregularnego wieloboku zbliżonego kształtem do trapezu otoczony metalowym ogrodzeniem. Brak jest regularnych założeń alejek. W centralnej części znajduje się grupa grobów z nagrobkami kamiennymi z końca XIX i początku XX wieku, mogiła powstańców z 1863 roku, żołnierzy z I wojny światowej oraz partyzantów z II wojny światowej.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Marek Florek: Zabytkowe Cmentarze i Mogiły w Polsce Województwo tarnobrzeskie. Warszawa: Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Narodowa Instytucja Kultury, 1995, s. 63. ISBN 83-85548-37-8. (pol.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.