• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cmentarz mariawicki w Goździe

  Przeczytaj także...
  Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei – parafia rzymskokatolicka w Okrzei należąca do dekanatu Żelechów diecezji siedleckiej.Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe – mariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
  Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Goździe – mariawicka parafia kustodii warszawskiej, Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP.

  Cmentarz mariawicki w Goździe – założony na początku XX wieku, cmentarz mariawicki położony we wsi Gózd, na terenie parafii Kościoła Katolickiego Mariawitów Przenajświętszego Sakramentu w Goździe oraz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe. Cmentarz wyznaniowy znajduje się ok. 1 km na zachód od wsi.

  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.

  Mariawityzm w Goździe powstał za sprawą rzymskokatolickiego wikariusza ks. Modrzejewskiego z parafii w Okrzei. W 1929 parafia liczyła 818 wiernych. W 1935 mariawici w Goździe podzielili się na dwie wspólnoty: parafię Kościoła Katolickiego Mariawitów Przenajświętszego Sakramentu w Goździe oraz parafię Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe.

  Bibliografia[]

 • Artur Jemielita, Recepcja mariawityzmu na ziemi lubelskiej – ruch odnowy katolickiej, czy sekta religijna? (Referat wygłoszony na XXI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów Lublin), Lublin 2013. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.