• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cmentarz Wielowyznaniowy w Sosnowcu

  Przeczytaj także...
  Cmentarz ewangelicki w Sosnowcu – cmentarz wchodzący w skład Cmentarza Wielowyznaniowego w Sosnowcu. Założony w 1894 r., najciekawsza sosnowiecka nekropolia.Mauzoleum rodziny Dietlów – mauzoleum na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu przy ul. Smutnej, zbudowane w 1912 r. według projektu Józefa Pomian-Pomianowskiego. Jest to jedno z największych dzieł architektury cmentarnej na świecie i żywy dowód świadczący o wielowyznaniowości i wielokulturowaści miasta Sosnowiec.
  Cmentarz – instytucjonalnie ukształtowany wycinek przestrzeni o programowo założonym grzebalnym przeznaczeniu, zorganizowanym zaś wedle pewnych dyrektyw - reguł kulturowych, związanych tak ze zrytualizowaniem form grzebania zmarłych, jak i z istnieniem pewnej tradycji sposobu utrwalania pamięci o nich.

  Cmentarz Wielowyznaniowy w Sosnowcu – zespół cmentarzy w Sosnowcu przy ulicach Gospodarczej, Smutnej oraz Al. Mireckiego, w którego skład wchodzą:

  Cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Smutnej w Sosnowcu - cmentarz wchodzący w skład Cmentarza Wielowyznaniowego w Sosnowcu.Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).
 • Cmentarz ewangelicki w Sosnowcu z kaplicą (d. Mauzoleum rodziny Dietlów) (Smutna, Al. Mireckiego)
 • Cmentarz Prawosławny w Sosnowcu (Smutna, Al. Mireckiego)
 • Cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Smutnej w Sosnowcu z kaplicą (Smutna, Al. Mireckiego, Gospodarcza)
 • Cmentarz żydowski w Sosnowcu Rudnej (Gospodarcza)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Cmentarz żydowski w Sosnowcu, w Rudnej, zwany też nowym cmentarzem żydowskim w Sosnowcu – cmentarz wchodzący w skład Cmentarza Wielowyznaniowego w Sosnowcu. Kirkut założony w 1894 r., należący do większego wielowyznaniowego kompleksu cmentarnego. Znajduje się przy ul. Gospodarczej 1. Ma powierzchnię 1 ha. Jest otoczony murowanym ogrodzeniem. Został zniszczony podczas II wojny światowej. Zachowało się około 300 nagrobków. Na cmentarzu znajduje się pomnik upamiętniający pomordowanych Żydów. Opiekunem i właścicielem jest Żydowska Gmina Wyznaniowa w Katowicach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.