• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cmentarz Ohlsdorf

  Przeczytaj także...
  Ohlsdorf, Hamburg-Ohlsdorf — dzielnica miasta Hamburg w Niemczech, w okręgu administracyjnym Hamburg-Nord. Od XVII wieku w granicach miasta.Cmentarz Narodowy w Calverton (Calverton National Cemetery) to cmentarz narodowy Stanów Zjednoczonych mieszczący się w mieście Riverhead w hrabstwie Suffolk na wschodnim Long Island w Nowym Jorku. Ma powierzchnię 423 ha. Na koniec 2008 r. mieścił 212 tys. pogrzebanych
  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

  Cmentarz Ohlsdorf (daw. Hauptfriedhof Ohlsdorf) – nekropolia w Hamburgu o powierzchni 391 ha, w dzielnicy Ohlsdorf, drugi co do wielkości cmentarz na świecie, po amerykańskim Calverton National Cemetery, a także największy istniejący niewojskowy cmentarz.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Cmentarz został otwarty w 1877. Do dnia dzisiejszego dokonano na nim ponad 1,4 mln pochówków. Na powierzchni 391 ha znajduje się 12 kaplic, ponad 256 tys. miejsc pochówku i sieć ulic o łącznej długości 17 km. Transport publiczny cmentarza obsługiwany jest przez dwie linie autobusowe z 22 przystankami.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Nekropola również nekropolia (gr. νεκρόπολις, nekropolis −− miasto umarłych) – starożytny lub wczesnochrześcijański cmentarz usytuowany w pobliżu miasta, lub też inny stary cmentarz o dużej powierzchni, zwłaszcza taki, na którym pochowani są członkowie znanych rodów i ludzie sławni.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Cmentarz Ohlsdorf.jpg
 • Cmentarz Ohlsdorf1.jpg
 • Cmentarz Ohlsdorf2.jpg
 • Cmentarz Ohlsdorf3.jpg
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Cmentarz Centralny w Wiedniu
 • Cmentarz Centralny w Szczecinie
 • Ohlsdorf
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plan cmentarza
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Cmentarz – instytucjonalnie ukształtowany wycinek przestrzeni o programowo założonym grzebalnym przeznaczeniu, zorganizowanym zaś wedle pewnych dyrektyw - reguł kulturowych, związanych tak ze zrytualizowaniem form grzebania zmarłych, jak i z istnieniem pewnej tradycji sposobu utrwalania pamięci o nich.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
  Cmentarz Centralny w Szczecinie (do 1945 niem. Hauptfriedhof - Cmentarz Główny) – największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Został założony w latach 1899-1900, we wschodniej części Gumieniec, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, a ostateczny kształt nadał mu Georg Hannig w roku 1918. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych, a jego dzisiejsza powierzchnia wynosi 167,8 ha.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Polska Kwatera Wojenna 1939-1945 (niem. Polnische Kriegsgräberstätte Hamburg-Ohlsdorf) – znajduje się na terenie cmentarza w dzielnicy Ohlsdorf w Hamburgu. Kwatera-pomnik ulokowana jest w pobliżu wschodnich wejść na cmentarz (Bramfeld, Bramfelder Chaussee), obok Kaplicy 13, została założona w 1949.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.834 sek.