• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cmentarz Ixelles

  Przeczytaj także...
  Victor Horta (ur. 6 stycznia 1861 w Gandawie, zm. 9 września 1947 w Brukseli) − belgijski architekt i projektant, uważany za jednego z największych europejskich architektów stylu secesyjnego, często za pierwszego architekta, który wprowadził ten styl do architektury (jego Hôtel Tassel w Brukseli powstał już w latach 1892-3).Georges Ernest Jean-Marie Boulanger (ur. 29 kwietnia 1837 w Rennes, zm. 30 września 1891 w Brukseli) - francuski generał i polityk, minister wojny od 1886.
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Cmentarz Ixelles, [wym. Iksel], fr. Cimetière d'Ixelles, niderl. Begraafplaats van Elsene - jedna z ważniejszych nekropoli Belgii z prochami postaci ze świata polityki, nauki i sztuki. Pochowani są tu m.in. polski pianista i kompozytor Józef Wieniawski, znany francuski generał Georges Boulanger (który zastrzelił się na grobie swej kochanki) i słynny architekt belgijski Victor Horta.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Założony w 1877 niewielki cmentarz z alejami cyprysowymi ma w sobie mało z powagi cmentarno-żałobnej. Już choćby dlatego, że leży w środku tętniącej życiem brukselskiej dzielnicy uniwersyteckiej Elsene/Ixelles z wieloma barami i kafejkami studenckimi.

  W 1891 był scenerią niecodziennego zdarzenia. Oto generał i były minister obrony narodowej Francji, Georges Boulanger pojawia się na grobie zmarłej kilka tygodni wcześniej kochanki, Marguerity de Bonnemains, każe na nim wyryć napis: "Marguerite. 19 grudnia 1855 - 16 lipca 1891. Do zobaczenia wkrótce", po czy strzela sobie w głowę i na miejscu umiera. Tragiczny ten gest trafia na czołówki gazet w Belgii i Francji (zob. poniżej pierwsza strona francuskiego dziennika "Le Petit Journal"), a ciało wojskowego zostaje złożone obok prochów kochanki, w tym samym grobowcu, na którym zostaje dopisana fraza: "Georges. 29 kwietnia 1837 - 30 września 1891. Czyż mogłem żyć dwa i pół miesiąca bez Ciebie?".

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).Elsene (fr. Ixelles) – gmina miejska w Belgii, położona w Regionie Stołecznym Brukseli, liczy 77 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego. Nazwa pochodzi od drzewa olsza i przybierała formy Elsele, Elsen, Elsene w języku niderlandzkim, Ixel, Ixelles po francusku.
 • Grób Boulangera

 • Petit Journal 10 X 1891

 • Grób Wieniawskiego

 • Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Józef Wieniawski (ur. 23 maja 1837 w Lublinie, zm. 11 listopada 1912 w Brukseli) – polski pianista i kompozytor; brat Henryka i Juliana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.737 sek.