• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cmentarz Centralny w Szczecinie  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Jodła (Abies Miller 1756) – rodzaj zimozielonych drzew z rodziny sosnowatych obejmujący blisko 50 gatunków, które występują na półkuli północnej.Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” – znajduje się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, przy ul. Okólnej, między 13. i 14. kwaterami dziecięcymi.
  Pochowani[ | edytuj kod]
   Z tym tematem związana jest kategoria: Pochowani na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kwatera żydowska Cmentarza Centralnego w Szczecinie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Największy w Europie pod względem powierzchni jest Cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu, drugi Wiener Zentralfriedhof w Wiedniu.
  2. Mirosław Opęchowski: Cmentarz Cmentarny w Szczecinie. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie. [dostęp 7 lipca 2009].
  3. Cmentarz Centralny w Szczecinie.
  4. Maciej Słomiński, Cmentarz Centralny w Szczecinie. Zarys problematyki konserwatorskiej, „Ochrona zabytków” 2005 nr 4, s. 85 – 104
  5. end: Brama główna Cmentarza Centralnego w remoncie. Gazeta Wyborcza, 29 sierpnia 2008. [dostęp 7 lipca 2009].
  6. Roman Ciepliński, Pomnik ofiar ukraińskiego nacjonalizmu, „Kurier Szczeciński”, 28/2019 (20512), 8 lutego 2019, ISSN 0137-9240.
  7. Anna Bartczak, Maciej Słomiński, Aleksandra Stachak, red. Maciej Słomiński Cmentarz Centralny w Szczecinie. Ogromny park pochował umarłych..., Kadruk, Szczecin 2005, ​ISBN 83-89341-27-1​, s. 61.
  8. W kwietniu 2004 r. oryginalny krzyż został przypadkowo zniszczony przez nadjeżdżającą ciężarówkę (przewrócił się i rozbił na kawałki). Renowację krzyża przeprowadzono w Stoczni Remontowej „Gryfia”. 29 października 2004 powrócił na dawne miejsce, jako „Krzyż-symbol” niemieckiego i polskiego Szczecina.
  9. Rzeźba Chrystusa zdobiąca nagrobek została po wojnie przeniesiona do kościoła św. Rodziny. W 2010 r. kopia rzeźby została ustawiona w niszy nagrobka, który w ten sposób odzyskał przedwojenny wygląd.
  10. Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego. W: Cmentarze w Szczecinie [on-line]. [dostęp 2016-06-12].


  Klon ginnala (Acer ginnala Maxim.) – gatunek wysokiego krzewu lub małego drzewa należący do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W części źródeł uważany za podgatunek klonu tatarskiego. Takson występuje w północno-wschodnich Chinach, na Półwyspie Koreańskim i w Japonii.Świerk pospolity (Picea abies (L.) H.Karst) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest to jedyny gatunek świerka występujący naturalnie w Polsce. Rośnie głównie w północno-wschodniej części kraju, na południu Polski, w górach i na pogórzu. Nie występuje w sposób naturalny w centralnej i zachodniej Polsce (tzw. pas bezświerkowy). Zasięg tego gatunku rozciąga się na północy Europy od Norwegii do Rosji, występuje także w Alpach, Sudetach, Karpatach oraz na Bałkanach. Na wschodzie sięga Uralu, gdzie stopniowo wypiera go świerk syberyjski (Picea obovata). Północna granica występowania przebiega w Norwegii (70°N).


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hermann Haken (ur. 5 maja 1828, Koszalin, zm. 16 lipca 1916, Berlin) – prawnik z wykształcenia (absolwent Uniwersytetu Greifswaldzkiego) w latach 1867-1877 burmistrz Kołobrzegu, zapoczątkował i rozwinął działalność kołobrzeskiego uzdrowiska, w roku 1877 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta.
  Twierdza, forteca – ufortyfikowane miasto, gród, klasztor. Czasem jest to samodzielna budowla o charakterze obronnym. Twierdze były budowane od starożytności do czasów II wojny światowej, na stałe przebywała w nich załoga. Określenie twierdza stosowane jest także w odniesieniu do więzienia, które znajdowało się na terenie twierdzy.
  Świerk serbski (Picea omorika (Pančić) Purk.) - gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Świerk serbski jest gatunkiem endemicznym charakterystycznym dla górskich terenów zachodniej Serbii i wschodniej Bośni, rośnie na małym obszarze w środkowym biegu Driny w okolicach Sarajewa. Drzewo odkrył w 1875 roku w górach Tara serbski botanik Josif Pančić.
  Antoni Bartłomiej Ledóchowski, właśc. Antoni Halka-Ledóchowski (ur. 1789 w Krupie k. Łucka, zm. 1835 w Warszawie) − poseł obozu reformatorskiego na Sejm Czteroletni z województwa czernihowskiego w 1790 roku, dworzanin króla Stanisława II Poniatowskiego, autor anonimowych publikacji reformatorskich, członek Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.
  Jałowiec (Juniperus L.) – rodzaj roślin iglastych należący do rodziny cyprysowatych. Liczy ok. 50–71 gatunków, z których w Polsce w warunkach naturalnych występują 2. Rodzaj należy obok sosen do najbardziej rozpowszechnionych przedstawicieli iglastych na Ziemi. Jałowce rosną w strefie klimatu umiarkowanego i subpolarnego na wszystkich kontynentach półkuli północnej, a także w górach w strefie międzyzwrotnikowej. Wiele gatunków i ich odmian uprawianych jest jako rośliny ozdobne.
  Dąb czerwony (Quercus rubra L.) – gatunek drzew z rodziny bukowatych (Fagaceae). Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej,w której jest najpospolitszym gatunkiem dębu. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym, ok. XIX w. został sprowadzony przez leśników jako gatunek pielęgnacyjny i ochronny. Zaliczany jest do roślin inwazyjnych - niebezpiecznych dla rodzimej flory i jako taki powinien być usuwany z obszarów chronionych, a także z lasów podczas przebudowy drzewostanu. Rozprzestrzenia się samorzutnie, obecnie występuje już na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Wypiera rodzime gatunki dębów i inne drzewa. Status gatunku we florze Polski: kenofit, agriofit.
  Roman Łyczywek (ur. 8 lutego 1916 w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp., zm. 4 października 1994 w Szczecinie) – prawnik, obrońca w procesach członków Solidarności.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.129 sek.