• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cmentarz żydowski w Łasinie

  Przeczytaj także...
  Macewa (hebr. מַצֵּבָה macewa) – żydowska stela nagrobna, najczęściej w formie pionowo ustawionej, prostokątnej płyty kamiennej lub drewnianej (od XIX w. także żeliwnej) zwieńczonej linią prostą, trójkątem, półkolem lub dwoma odcinkami koła. Górną jej część wypełnia płaskorzeźba, dolną zaś inskrypcja (epitafium).Kirkut, kierkow, kierchol, kirchol (od dawnego niem. określenia cmentarza Kirchhof, pochodzącego od słów Kirche, z gr. kyriakós „należący do Pana”, Kyriakós oíkos, „dom Pański”,„kościół” i Hof oznaczającego otoczenie obiektu, np. teren przy budynku, krąg wokół księżyca, lub otoczenie ważnej osoby. Porównaj także słowo Kirchhut, które oznaczało uprawnienie do nadzoru wykorzystania prawa do ziemi w „sprawach duchowych”, m.in. w Austrii w dokumentach z XIII - XVI wieku.) – określenia cmentarza żydowskiego od wieków używane przez Polaków, głównie mieszkańców Galicji. Wyrażenie „ein jüdischer Kirchhof” było i jest używane w języku niemieckim, w tym w tłumaczeniu poezji tworzonej w języku hebrajskim, chociaż obecnie słowo Kirchhof zostało niemal wyparte przez słowo Friedhof. Żydzi unikali stosowania tego określenia, zastępując je nazwami w jidysz (bejsojlem, bejsakwores i inne), pochodzącymi z hebrajskiego.

  Cmentarz żydowski w Łasinie - kirkut mieścił się przy obecnej ulicy Radzyńskiej. Został założony w 1818 r. W czasie II wojny światowej został całkowicie zdewastowany. Do dnia dzisiejszego na jego terenie nie zachowały się żadne elementy macew. Powierzchnia nekropolii to 0,22 ha. Po II wojnie światowej na cmentarz żydowski przy ul. Radzyńskiej przeniesiono mogiły ze zlikwidowanego cmentarza ewangelickiego, który znajdował się przy ulicy Starej 1.

  Przypisy

  1. Łasin, ul. Radzyńska, kujawsko-pomorskie. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. [dostęp 2013-01-28].
  2. Urząd Miasta i Gminy Łasin: cmentarz ewangelicki przy ulicy Starej z 1 połowy XIX w..  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.