• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Clyfford Still

  Przeczytaj także...
  Barnett Newman (ur. 29 stycznia 1905 na Manhattanie, zm. 4 lipca 1970), malarz amerykański, przedstawiciel color field painting.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Mark Rothko (Marcus Rothkowitz) (ur. 25 września 1903 w Dyneburgu, zm. 25 lutego 1970 w Nowym Jorku) – malarz amerykański, przedstawiciel color field painting.

  Clyfford Still (ur. 30 listopada 1904, zm. 23 czerwca 1980) – malarz amerykański, przedstawiciel color field painting.

  Urodził się w Grandin w Północnej Dakocie. Studiował sztukę na uniwersytecie Spokane w Waszyngtonie, studia ukończył w 1933 r. Następnie wykładał sztukę na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie.

  W latach 1941-1943 mieszkał i tworzył w Kalifornii, zamykając ten okres indywidualną wystawą w Muzeum Sztuki w San Francisco. Dopiero kilka lat później, po poznaniu Marka Rothko i indywidualnej wystawie w nowojorskiej galerii Peggy Guggenheim, wykształtował styl, z którego jest najbardziej znany.

  Impast (wł. impasto – ugniatam) – technika stosowana w malarstwie olejnym lub akrylowym (rzadziej temperowym), polegająca na nakładaniu farby grubą, wypukłą warstwą przy pomocy pędzla lub szpachli.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1946 podjął pracę wykładowcy w Kalifornijskiej Szkole Sztuk Pięknych w San Francisco, lecz powrócił do Nowego Jorku w 1950 r. W 1961 r. po raz kolejny przeprowadził się – tym razem na farmę w pobliżu Westminster w stanie Maryland, gdzie pozostał przez większość okresu do końca życia, w odcięciu od artystycznego świata.

  Peggy Guggenheim, właściwie Marguerite Guggenheim (ur. 26 sierpnia 1898 w Nowym Jorku, zm. 23 grudnia 1979 w Padwie) – amerykańska kolekcjonerka i propagatorka sztuki XX wieku.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Był jednym z przedstawicieli malarstwa barwnych płaszczyzn – tworzył obrazy niefiguratywne, oparte na skomplikowanym zestawianiu różnych barw. Podczas gdy Mark Rothko czy Barnett Newman stosowali względnie prostą kolorystykę zorganizowaną w kształty prostokątne czy linearne, kompozycje Stilla są mniej regularne. Poszarpane różnobarwne plamy sprawiają wrażenie, jakby jedna warstwa koloru została "wyrwana" z płótna, ukazując kolor "pod spodem". Inną cechą różniącą technikę Stilla od tej stosowanej przez Rothko czy Newmana jest sposób kładzenia farby na płótnie. Ci ostatni używali "płaskich" kolorów, kładzionych cienką warstwą, Still często posługiwał się techniką impastu, uzyskując subtelne różnice odcienia w różnych miejscach płótna.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

  Najczęściej pojawiającymi się na obrazach Stilla kolorami są czernie, żółcie, biele i czerwienie oraz fiolety i ciemne błękity w różnych odcieniach – generalnie w tonacji ciemnej.

  Artysta był bardzo zasadniczy w sprawie prezentacji swych obrazów. Podarował 31 malowideł Akademii Sztuk Pięknych w Buffalo pod warunkiem, że będą wystawione w specjalnym, osobnym pomieszczeniu i nigdy nie będą wypożyczane. Około 750 płócien i ponad 10 000 szkiców jest przechowywanych w specjalnym magazynie w Maryland z zastrzeżeniem zapisanym przez Stilla w testamencie, że mogą zostać wystawione jedynie w galerii zbudowanej tylko w tym celu.

  Color field painting (malarstwo barwnych płaszczyzn) - jedna z głównych, obok action painting, tendencji w malarstwie amerykańskim, rozwijająca się po II wojnie światowej w ramach ekspresjonizmu abstrakcyjnego (zwanego też szkołą nowojorską).Ekspresjonizm abstrakcyjny (szkoła nowojorska) to ruch artystyczny kształtujący się w malarstwie amerykańskim w latach 40. XX wieku pod wpływem nowoczesnego malarstwa europejskiego. Uznawany za pierwszy czysto amerykański ruch o światowym znaczeniu, stawiający Nowy Jork w centrum świata sztuki. Termin został ukuty w 1946 roku przez krytyka, Roberta Coatesa.

  Krótko przed śmiercią miała miejsce retrospektywna wystawa dzieł Stilla w nowojorskim Metropolitan Museum of Art.

  Still zmarł w Baltimore w stanie Maryland.

  Zapoznaj się również z: Ekspresjonizm abstrakcyjny

  Linki zewnętrzne[]

  http://www.clyffordstill.net/

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – najstarsze i największe muzeum w Ameryce, usytuowane w nowojorskim Central Parku; założone w 1870 roku, natomiast w 1880 roku przeniesione do nowej – obecnej – siedziby. Budynek muzeum znajduje się w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.