CloudSat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rakieta Delta II z satelitami CloudSat i CALIPSO na stanowisku startowym SLC-2W bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg

CloudSat – amerykański satelita do badań atmosfery, szczególnie chmur, który razem z innymi satelitami badawczymi (m.in. PARASOL, Aqua, Aura, CALIPSO) stanowi konstelację A-Train, pozwalającą na kolejne szybko następujące po sobie pomiary z orbity tego samego miejsca na Ziemi. A-Train ma na celu wielowymiarową obserwację procesów fizycznych zachodzących w chmurach i w atmosferze. CloudSat ma na pokładzie 3 mm radar meteorologiczny.

A-Train (dosł. "pociąg A") – konstelacja satelitów meteorologicznych i środowiskowych, które lecą w formacji jeden za drugim i prowadzą skoordynowane prawie jednoczesne obserwacje tych samych obszarów na powierzchni Ziemi za pomocą różnorodnych instrumentów naukowych. Ich obserwacje pozwalają uzyskać kompleksowy obraz pogody i klimatu na Ziemi. Aqua (EOS PM-1) – międzynarodowy satelita naukowy na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) obsługiwany przez NASA, wystrzelony 4 maja 2002 na pokładzie rakiety nośnej Delta II z bazy sił powietrznych Vandenberg, badający opady atmosferyczne, parowanie oraz ogólny obieg wody w przyrodzie. Satelita ten jest drugim pod względem ważności elementem Systemu Obserwacji Ziemi (ang. Earth Observing System), w skrócie EOS, pierwszym elementem systemu jest Terra (wystrzelona w 1999), natomiast trzecim Aura, wystrzelona w roku 2004.

Wystrzelony 28 kwietnia 2006 razem z satelitą CALIPSO. Podstawowa misja satelity trwała 22 miesiące, jednak pracuje on do tej pory (wrzesień 2016). W czerwcu 2011 po problemach z zasilaniem jego orbita została obniżona i opuścił on konstelację A-Train. Powrócił do niej 15 maja 2012, po zakończeniu manewru podniesienia orbity.

Vandenberg Air Force Base – baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Kalifornii, USA. Baza stanowi centralny kosmodrom amerykańskich sił powietrznych, rezerwowy kosmodrom NASA oraz siedzibę dowództwa 30 Skrzydła Sił Kosmicznych USAF (30th Space Wing).Satelita − każde ciało niebieskie o względnie małej masie, obiegające inne ciało, o większej masie. Tor ruchu tego ciała nosi nazwę orbity.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Pomiary z programu GLOBE dla szkół będą wykorzystywane w analizie danych CloudSat.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gunter Krebs: CloudSat (ESSP 4, P00-4) (ang.). W: Gunter's Space Page [on-line]. [dostęp 2017-07-01].
  2. Mark Wade: Cloudsat (ang.). Encyclopedia Astronautica. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
  3. A-Train (ang.). NASA. [dostęp 2013-10-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona satelity CloudSat (ang.)
 • CloudSat and the A Train (ang.)
 • Mikrofizyka chmur – dział fizyki atmosfery zajmującym się opisem powstawania, rozwoju i oddziaływania kropel wody i kryształów lodu tworzących chmury.Program GLOBE – światowy program (działający także w Polsce), popularyzujący badania środowiska wśród uczniów szkół średnich i podstawowych. Program działa w ponad stu krajach. GLOBE oznacza Global Learning and Observations to Benefit the Environment, czyli „Światowy program obserwacyjny i edukacyjny badania środowiska”.
  Warto wiedzieć że... beta

  Radar meteorologiczny - radar używany do obserwacji opadów: ich położenia, intensywności, rodzaju i ruchu. Dane te są używane w prognozowaniu przyszłego położenia i intensywności opadów. Ogólna zasada działania radarów meteorologicznych, i ich budowa, są podobne jak innych rodzajów radarów, zaś parametry i sposób wykonywania pomiarów (długość fali, rozdzielczość, zasięg, strategia skanowania itd.) zostały dostosowane do pomiarów obiektów meteorologicznych.
  Aura (EOS CH-1) – wielonarodowy satelita badawczy NASA znajdujący się na niskiej orbicie okołoziemskiej, badający warstwę ozonową Ziemi, jakość powietrza i klimat. Jest to trzeci, główny element Systemu Obserwacji Ziemi (ang. Earth Observing System - EOS); pierwszym elementem był Terra, zainicjowany w roku 1999, a drugi to Aqua (wyniesiony na orbitę w 2002 roku).

  Reklama