• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cliff Williams

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Powerage – piąty album studyjny australijskiego zespołu AC/DC, wydany w maju 1978 roku. Jest on również czwartym, ogólnoświatowym albumem studyjnym AC/DC. Wszystkie utwory są autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga, i Bona Scotta.
  Arista Records – amerykańska wytwórnia płytowa założona w 1974 roku przez Clive’a Davisa. Przestała istnieć w 2011 roku, a jej funkcje przejęło RCA Records. Wytwórnia była własnością Sony Music Entertainment.

  Cliff Williams (ur. 14 grudnia 1949 w Romford koło Londynu) – muzyk brytyjski, basista zespołu rockowego AC/DC.

  W wieku dziewięciu lat wraz z rodziną przeniósł się do Liverpoolu, gdzie dorastał. Pod koniec lat sześćdziesiątych postanowił spróbować sił jako profesjonalny muzyk; został basistą grupy Home. W 1971 grupa ta towarzyszyła Led Zeppelin w czasie trasy koncertowej. W 1972 Home wydali swoją drugą płytę, która dotarła do 41. miejsca brytyjskich notowań, a utwór Dreamer stał się jedynym przebojem grupy. The Alchemist - trzecia płyta Home zwiastowała koniec zespołu. Williams wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie założył zespół Bandit. Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Arista i w 1977 wydał debiutancki album Bandit, grając ostrego rocka tkwiącego w korzeniach bluesowych. W tym samym roku Cliff nagrał płytę z Alexi Korner.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Let There Be Rock – trzeci ogólnoświatowy album studyjny australijskiego zespołu AC/DC, wydany 23 czerwca 1977 roku. Wszystkie utwory są autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga, i Bona Scotta.

  Latem 1977 roku Williams został zaproszony na przesłuchanie przez zespół AC/DC i po pokonaniu ponad 50 innych basistów został członkiem tej grupy. Jego pierwsza trasa z AC/DC była europejska odnogą trasy Let There Be Rock. We wrześniu 2016 roku opuścił zespół. 30 września 2020 zespół za pośrednictwem Twittera poinformował o powrocie Williamsa do składu.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Cliff Williams jest ojcem modelki i aktorki, Erin Lucas.

  Styl[ | edytuj kod]

  Rolą Williamsa w AC/DC było zapewnienie stałych i podstawowych linii basowych, które szły razem z gitarą rytmiczną Malcolma Younga), składały one się głównie z ósemek. Williams nie miał trudności z utrzymaniem swojego niskiego profilu w stosunku do reszty zespołu, oświadczając, że "Nie mam z tym żadnego problemu, bo lubię grać prosto. Nigdy nie jestem zły, ani nie czuję się więźniem."

  Epic Records – amerykańska wytwórnia muzyczna założona w 1953 roku, będąca własnością Sony Music. Od 2011 roku prezesem firmy jest jeden z założycieli LaFace Records, amerykański producent muzyczny (wypromował m.i. Justina Biebera czy Pink) i juror amerykańskiej edycji programu X Factor - Antonio "L.A." Reid.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eduardo Rivadavia: Cliff Williams Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-09-22].
  2. Aleksandra Degórska: Basista AC/DC odszedł z zespołu (pol.). antyradio.pl. [dostęp 2016-09-21].
  3. AC/DC Confirm Return of Brian Johnson, Cliff Williams, Phil Rudd (ang.). rollingstone.com. [dostęp 2020-10-03].
  4. Erin Lucas – 30 Hottest Rockstar Daughters (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2016-09-22].
  5. Ernie Welch, AC/DC, Powerage [CD], Epic Records, 2003.
  AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.829 sek.