• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cliff Richard

  Przeczytaj także...
  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Cliff Richard, właśc. Harry Roger Webb (ur. 14 października 1940 w Lucknow) – brytyjski piosenkarz. Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego.

  Jeden z najpopularniejszych artystów pop w Wielkiej Brytanii. Na jego dorobek składa się około 70 albumów i ponad 130 singli, nie wliczając w to różnych składanek i epek. Ma na koncie ponad 250 mln sprzedanych płyt.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Lucknow, w północnych Indiach, jako syn Dorothy Marie (Dazely) Bodkin i Rodgera Oscara Webba, inżyniera. Miał trzy siostry: Jacqueline „Jacqui” Ann (ur. 21 listopada 1947), Joan (ur. 1950) i Donellę „Donnę” (ur. 1943). Po ukończeniu Chestnut Secondary Modern School, pracował jako kontroler techniczny w fabryce Atlas Lamps w Enfield. Pracę porzucił 9 sierpnia 1958, by na stałe zająć się muzyką. W tym samym roku po raz pierwszy na listach przebojów, z piosenką „Move It”. Potem jego utwory 14 razy znajdowały się na pierwszym miejscu brytyjskich list przebojów.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Sir – angielski tytuł honorowy, wywodzący się ze średniowiecznego angielskiego sire (fr. sieur) oznaczającego lorda. Etymologicznie słowo to wywodzi się z łacińskiego senior. W formalnej tytulaturze szlacheckiej tytułu sir (pisanego wielką literą: Sir) używa się w stosunku do rycerza lub baroneta, zawsze w połączeniu z pełnym imieniem i nazwiskiem, ewentualnie samym imieniem, nigdy z samym nazwiskiem. Zwyczajowo tytułu tego używa się tylko wobec poddanych brytyjskich monarchów, w tym również pochodzących z innych niż Wielka Brytania państw o statusie Commonwealth realm. Tytułu tego używa się także w wojsku, dawniej przy zwracaniu się do przełożonego oficera, obecnie także używany wobec starszych podoficerów. Obecnie termin sir pełni również funkcję grzecznościową i używany jest w kontaktach służbowych, w oficjalnej korespondencji bądź w kontaktach z nieznajomymi.
  Cliff Richard promuje swoje wino w Danii, 2015

  W 1961 wspólnie z zespołem The Shadows wystąpił w filmie muzycznym Chcemy się bawić. 5 maja 1961 odebrał złotą płytę za singel „The Young Ones”.

  W 1968 reprezentował Wielką Brytanię z piosenką „Congratulations” w 13. Konkursie Piosenki Eurowizji w Londynie. 6 kwietnia zajął drugie miejsce w finale konkursu, zdobywszy 28 punktów. W 1973 reprezentował kraj w finale 18. Konkursu Piosenki Eurowizji, 17 marca z piosenką „Power to All Our Friends” zajął trzecie miejsce.

  Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  14 kwietnia 1988 roku wystąpił w duecie z Freddiem Mercurym w Dominion Theatre na charytatywnym koncercie "Give Time for AIDS", którego celem było zebranie środków na walkę z AIDS.

  27 maja 1989 wydał setny singel w karierze, „The Best of Me”. Była to równocześnie jego 26. piosenka w ciągu 30 lat, która dotarła do pierwszej trójki brytyjskiej listy przebojów.

  25 października 1995 otrzymał tytuł szlachecki (Knight Bachelor).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Deklaruje się jako chrześcijanin. W Polsce znany jest od tej strony z kazań ewangelizacyjnych wygłoszonych w Warszawie latem 1986. Po polsku ukazała się wówczas jego książka pt. Ty, ja i Jezus wydawnictwa PAX Warszawa. Wydał również autobiografię Kim jest Cliff?.

  Jest krótkofalowcem, posiada amerykański znak W2JOF.

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Cliff Richard (Índia) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2019-12-25].
  2. Cliff Richard (ang.). Listal. [dostęp 2019-12-25].
  3. Cliff Richard w bazie IMDb (ang.)
  4. Cliff Richard Biography (ang.). „Billboard”. [dostęp 2016-07-02].
  5. Stephen Thomas Erlewine: Cliff Richard Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2016-06-12].
  6. Cliff Richard w Discogs.com (ang.)
  7. Cliff Richard – What Nationality Ancestry Race (ang.). Ethnicity of Celebs. [dostęp 2019-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-08-16)].
  8. Cliff Richard w bazie Notable Names Database (ang.)
  9. Cliff Richard (1940-), singer, actor (ang.). BFI Screenonline. [dostęp 2019-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-16)].
  10. Cliff Richard w bazie Filmweb
  11. Freddie Mercury: Dominion Theatre (Time Musical) 14/4/1988 - Freddie's Last Live Performance EVER (ang.).
  12. In My Defence (pol.).
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  14 października jest 287. (w latach przestępnych 288.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 78 dni.
  The Shadows – brytyjski zespół rockowy, popularny w latach sześćdziesiątych XX wieku. Utworzony do akompaniowania wokaliście Cliffowi Richardowi, następnie rozwijający własną karierę jako zespół instrumentalny.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Lucknow (hindi लखनऊ, trb. Lakhnau, trl. Lakhnaū, urdu لکھنؤ, ang. Lucknow) – miasto w północnych Indiach, stolica stanu Uttar Pradesh, na Nizinie Hindustańskiej, nad rzeką Gomati (dopływ Gangesu). Około 5 mln mieszkańców.
  18. Konkurs Piosenki Eurowizji 1973. odbył się 7 kwietnia 1973 w Luksemburgu. Udział wzięło 17 krajów. Austria oraz Malta zrezygnowały z udziału, natomiast Izrael zadebiutował. Luksemburg odniósł swoje czwarte zwycięstwo w historii. Kraj reprezentowała piosenkarka Anne-Marie David, która wykonała piosenkę "Tu te reconnaîtras".
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.77 sek.