• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Claudia Llosa

  Przeczytaj także...
  Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Claudia Llosa (ur. 15 listopada 1976 w Limie) – peruwiańska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.

  Biografia[]

  Claudia Llosa studiowała w Limie medioznawstwo, a pod koniec lat 90. przeniosła się do Madrytu. W latach 1998–2001 studiowała filmoznawstwo na tamtejszej uczelni filmowej Escuela TAI, gdzie zdobyła dyplom ze scenariusza. Pod koniec studiów rozpoczęła pracę nad scenariuszem Madeinusa, który zdobył nagrodę w kategorii Najlepszy scenariusz niepublikowany na festiwalu filmowym w Hawanie w 2003; sam film powstał w roku 2006 i był parokrotnie nagradzany. Karierę zawodową rozpoczęła w Peru, pracowała w reklamie i w telewizji, założyła również własną firmę producencką o nazwie Vela Films.

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mar del Plata (hiszp.: Festival Internacional de Cine de Mar del Plata) - festiwal filmowy odbywający się w Mar del Plata w Argentynie od 1954 roku.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  W 2009 Llosa ukończyła swój kolejny film pt. Gorzkie mleko (La teta asustada), który znalazł się na liście nominowanych do głównej nagrody 59. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i został nią nagrodzony. Był to tym samym pierwszy film peruwiańskiego reżysera nominowany do Złotego Niedźwiedzia i pierwszy, który tę nagrodę zdobył.

  Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Rodzice Claudii Llosy to architekt Alejandro Llosa i artystka plastyczna Patricia Bueno. Jest spokrewniona z Mario Vargasem Llosą.

  Filmografia[]

 • The Red Envelope (2004) produkcja
 • Madeinusa (2006) reżyseria, scenariusz, produkcja
 • Gorzkie mleko (La teta asustada, 2009) reżyseria, scenariusz, produkcja
 • Nominacje i nagrody[]

 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
 • 2009: Złoty Niedźwiedź za Gorzkie mleko (La teta asustada)
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mar del Plata
 • 2006: Nagroda Roberto-Tato-Miller w kategorii Najlepszy film latynoamerykański za Madeinusa
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
 • 2006: Nagroda FIPRESCI za Madeinusa
 • Sundance Film Festival
 • 2006: nominacja do głównej nagrody jury za Madeinusa
 • Przypisy

  1. La teta asustada na stronie berlinale.de (PDF 138 KB) (data dostępu: 15 lutego 2009)
  2. Berlinale 2009. Złoty Niedźwiedź dla filmu "La teta asustada" na stopklatka.pl, artykuł z 14 lutego 2009 (data dostępu: 15 lutego 2009)
  3. Kuhlbrodt, Detlef: Die Reichen, die die Lieder der Armen stehlen. W: die tageszeitung, 13 lutego 2009, s. 26 (niem.) (data dostępu: 15 lutego 2009)
  4. La teta asustada, de Claudia Llosa, gana el Oso de Oro en la Berlinale (hiszp.) (data dostępu 17 lutego 2009)
  5. 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar del Plata (data dostępu: 15 lutego 2009)

  Linki zewnętrzne[]

 • Claudia Llosa w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Claudia Llosa w bazie filmweb.pl
 • Claudia Llosa w bazie stopklatka.pl
 • Wywiad na temat filmu Madeinusa na stronie cinemawithoutborders.com (data dostępu: 15 lutego 2009) (ang.)
 • Kajetan Obarski: Claudia Llosa: Bóg nie patrzy
 • Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Na medioznawstwo (nauki o mediach) składa się szereg przedmiotów akademickich traktujących o treści, historii, znaczeniu i skutkach różnych mediów. Uczeni z dziedziny nauk o mediach skupiają swoją uwagę na różnych tematach: politycznej, społecznej, ekonomicznej czy kulturalnej roli jaką pełnią media lub na wpływie jaki wywierają.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.
  Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) − miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. José Martí). Uniwersytet od 1728 roku.
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.