• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Claude Jade

  Przeczytaj także...
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.Inessa Elisabeth Armand (ur. jako Inès Stéphane 8 maja 1874, Paryż, Francja, zm. 24 września 1920, Nalczyk, Rosja) – rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego, kochanka Włodzimierza Lenina.
  Teheran 43 (ros. Тегеран-43) – fabularny film szpiegowski z 1981 roku nakręcony w koprodukcji radziecko-francusko-hiszpańskiej.

  Claude Jade (ur. 8 października 1948 w Dijon, zm. 1 grudnia 2006 w Boulogne-Billancourt) – francuska aktorka.

  Claude Jade tajniki warsztatu aktorskiego poznała jeszcze jako nastolatka w rodzimym Dijon. Po ukończeniu szkoły dramatycznej przeniosła się do Paryża, gdzie szybko zaczęła grywać w teatrze. Urodziwa dziewczyna zwróciła na siebie uwagę François Truffauta, występując w teatrze w sztuce Pirandello'a 'Henryk IV'. Młoda aktorka wcieliła się w Christine Darbon, dziewczynę Antoine'a Doinela, głównego bohatera obrazu "Baisers volés" (Skradzione pocałunki, 1968), potem w kilku innych. Sam Truffaut powtarzał natomiast, iż Jade stała się jego muzą. Szybko zostali parą, chociaż noc przed ich ślubem Truffaut rozmyślił się. Pomimo osobistego zawodu, Jade nadal u niego grała. W "Domicile conjugal" (Małżeństwo, 1970) Christine wychodziła za Doinela, a w "L' Amour en fuite" (Uciekająca miłość, 1979) rozwodziła się z nim. Zagrała także m.in. u Alfreda Hitchcocka w filmie 'Topaz' w 1969 roku, a później także do produkcji belgijskich, włoskich, japońskich, niemieckich i radzieckich (Lenin w Paryżu, Teheran 43). Przez trzy dekady Jade obecna była stale we francuskiej telewizji (L'île aux trente cercueils, Cap des Pins). Regularnie pojawiała się również na scenie, głównie w repertuarze klasycznym (Célimène et le cardinal, 2006) Grała niemal do samego końca. Jeszcze w sierpniu widzowie mogli podziwiać ją na scenie ("Célimène").

  Boulogne-Billancourt – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Przez miejscowość przepływa Sekwana.Kei Kumai (jap. 熊井啓, Kumai Kei, ur. 1 czerwca 1930 w Toyoshina (obecnie Azumino), w prefekturze Nagano - zm. 23 maja 2007) - japoński reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  W 1972 roku poślubiła dyplomatę Bernarda Coste'a, z którym doczekała się syna. W 2004 roku we francuskich księgarniach ukazała się jej autobiografia – "Baisers envoles", w której szczegółowo opisała swój romans ze zmarłym w 1984 roku Truffaut.

  Filmografia[]

 • 1998: Tratwa Meduzy (Le radeau de la Méduse) reż. Iradj Azimi w roli Reine Schmaltz
 • 1993: Bonsoir (Bonsoir) reż. Jean-Pierre Mocky w roli Caroline
 • 1982: Lise et Laura reż. Henri Helman, w rolach Lise i Laura
 • 1981: Lenin w Paryżu (Lenin v Parizhe) reż. Siergiej Jutkiewicz w roli Inessy Armand
 • 1981: Teheran 43 (Tegeran 43) (Alov & Naumov) w roli Françoise
 • 1979: Uciekająca miłość (L'Amour en fuite) reż. François Truffaut w roli Christine Doinel
 • 1975: Płaszcz północy (Kita no misaki) reż. Kei Kumai w roli Marie-Thérèse
 • 1973: Zabronione kapłanom (Prêtres interdits) reż. Denys de La Patellière w roli Françoise
 • 1973: Słodki dom (Home sweet Home) reż. Benoît Lamy w roli Claire
 • 1970: Małżeństwo (Domicile conjugal) reż. François Truffaut w roli Christine Doinel
 • 1969: Topaz (Topaz) reż. Alfred Hitchcock w roli Michèle Picard
 • 1969: Mój wujaszek Benjamin (Mon oncle Benjamin) reż. Édouard Molinaro w roli Manette
 • 1968: Skradzione pocałunki (Baisers volés) reż. François Truffaut w roli Christine Darbon
 • Biograficzne[]

 • Tytuł: "AKTORZY DAWNI, AKTORZY NOWI", Autor: Oskar Sobański (1972)
 • Tytuł: "Baisers envolés", Autor: Claude Jade (2004)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Claude Jade w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Claude Jade w bazie filmweb.pl
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Édouard Molinaro (ur. 31 maja 1928 w Bordeaux) - francuski reżyser i scenarzysta filmowy nominowany w 1980 do Oscara za reżyserię i scenariusz filmu Klatka szaleńców (1978).
  Lenin w Paryżu (ros. Ленин в Париже, Lenin w Pariże) – radziecki film z 1981 roku w reżyserii Siergieja Jutkiewicza.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  François Truffaut (ur. 6 lutego 1932 w Paryżu, zm. 21 października 1984 w Neuilly-sur-Seine, w departamencie Hauts-de-Seine) – francuski reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.