• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ClarisWorks

  Przeczytaj także...
  Pakiet zintegrowany - klasa oprogramowania obejmująca programy przeznaczone dla domu lub małego biura, będąca uproszczonym odpowiednikiem pakietu biurowego. Niekiedy mianem pakietu zintegrowanego mylnie określano rozbudowane, biurowe zestawy, jak Microsoft Office, WordPerfect Office lub OpenOffice.iWork – pakiet biurowy stworzony przez firmę Apple dla systemów OS X oraz iOS. Dostępny jest również na inne platformy za pośrednictwem iCloud.
  eMac - komputer firmy Apple wprowadzony 29 kwietnia 2002 r., będący linią rozwojową komputera iMac. Seria eMac skierowana jest na rynek edukacyjny (stąd nazwa). Pierwsza wersja w jednolitej białej obudowie.

  ClarisWorks – dawny pakiet zintegrowany dla systemów Macintosh i Windows, opracowany przez firmę Claris, który zawierał procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, bazę danych, program rysunkowy i narzędzia komunikacyjne.

  Gdy firma Claris została przejęta przez Apple Computer, ClarisWorks zostały zastąpione przez pakiet AppleWorks, który był sprzedawany oddzielnie, a także jako standardowe oprogramowanie OEM-owskie w takich maszynach, jak iMac, iBook czy eMac.

  Obecnie ich następcą jest pakiet Apple iWork.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Original Equipment Manufacturer, OEM (dosłownie producent oryginalnego wyposażenia) – przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy. Termin jest mylący, gdyż OEM nie zawsze jest wytwórcą, a nawet nie jest producentem, lecz czasem tylko sprzedawcą sprzętu dla użytkownika końcowego, choć zdarza się też, że jest jego projektantem.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Witryna AppleWorks

  Warto wiedzieć że... beta

  Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.
  Procesor tekstu - zaawansowany edytor tekstowy umożliwiający oprócz edycji czystej zawartości tekstowej, także formatowanie tekstu, czyli nadanie mu odpowiedniej szaty typograficznej (np. stosowanie krojów pisma, ustalanie łamów, regulacja świateł itd.), stosowanie różnych kolorów, łączenie tekstu z grafiką, a jednocześnie określenie formatu papieru, na którym dany dokument ma być wydrukowany. Aby to wszystko było możliwe do wykonania w praktyce, edycja odbywa się w trybie WYSIWYG (czyli na ekranie monitora prezentowane są efekty wprowadzanych zmian wyglądu, i jednocześnie jest to wygląd dokumentu taki sam, jak po wydrukowaniu).
  Claris (czyt. klaris) – korespondencja służbowa przedstawicielstwa dyplomatycznego z ministerstwem spraw zagranicznych, która w przeciwieństwie do szyfrogramów nie stanowi informacji niejawnej.
  Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).
  AppleWorks - pakiet zintegrowany dla systemów Mac OS i Windows opracowany przez firmę Apple. Pakiet, znany pierwotnie jako ClarisWorks, zawiera procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do grafiki prezentacyjnej, program malarski, program rysunkowy - możliwe jest edytowanie informacji pochodzących z jednego modułu w innym, np. danych z arkusza w edytorze tekstów.
  iMac – seria komputerów all-in-one zaprojektowanych i zbudowanych przez Apple. Została podstawową ofertą komputerów stacjonarnych dla konsumentów od pojawienia się na rynku w 1998.
  Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.726 sek.