• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Clarice Benini

  Przeczytaj także...
  Władysław Litmanowicz, właśc. Abram Wolf (ur. 20 lutego 1918, zm. 31 marca 1992) – polski szachista, dziennikarz, działacz i sędzia szachowy żydowskiego pochodzenia. Z wykształcenia prawnik, w latach powojennych sędzia w procesach stalinowskich, wydał wyroki śmierci na działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Szachy od A do Z – polska dwutomowa encyklopedia o szachach, autorstwa Władysława Litmanowicza oraz Jerzego Giżyckiego.

  Clarice Benini (ur. 8 stycznia 1905 we Florencji, zm. 6 września 1976 w Rufinie) – włoska szachistka, mistrzyni międzynarodowa od 1950 roku.

  Kariera szachowa[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze odniosła w roku 1937 w Sztokholmie, gdzie zdobyła tytuł wicemistrzyni świata (za Verą Menchik, a przed Sonją Graf). Po raz drugi w turnieju o mistrzostwo świata wystąpiła na przełomie 1949 i 1950 roku w Moskwie, zajmując IX miejsce.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Beverwijk – miasto w Holandii położone w prowincji Holandia Północna, ok. 20 kilometrów na północny zachód od Amsterdamu i ok. 5 kilometrów od Morza Północnego.

  W latach 1938 i 1939 dwukrotnie zajęła I miejsce w indywidualnych mistrzostwach Włoch kobiet. Do sukcesów Clarice Benini w turniejach międzynarodowych należały m.in. II m. w Semmering (1936), I m. w Opatii (1953/54), I m. w Gardone (1956), I m. w Amsterdamie (1957) oraz II m. w Beverwijk (1958).

  Opatija (wł. Abbazia) – miasto w Chorwacji, w żupanii primorsko-gorskiej, siedziba miasta Opatija. Jest położone na półwyspie Istria. W 2011 roku liczyło 6657 mieszkańców. Sonja (Susanna) Graf (ur. 16 grudnia 1908 w Monachium, zm. 6 marca 1965 w Nowym Jorku) – amerykańska szachistka pochodzenia niemieckiego, mistrzyni międzynarodowa od 1950 roku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Clarice Benini (wł.)
 • W.Litmanowicz, J. Giżycki, "Szachy od A do Z", Warszawa 1986, str. 71
 • ChessBase Megabase 2008
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Clarice Benini – wybrane partie szachowe (ang.)
 • Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.Vera Menchik, cz. Věra Menčíková (ur. 16 lutego 1906 w Moskwie, zm. 26 czerwca 1944 w Londynie) – angielska szachistka pochodzenia czeskiego, pierwsza mistrzyni świata w szachach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w szachach rozgrywane w różnych formach od końca XIX wieku są najważniejszymi sportowymi rozgrywkami w szachach. Obecnie oprócz otwartych mistrzostw świata, w których mogą uczestniczyć wszyscy szachiści bez względu na wiek i płeć, organizuje się również mistrzostwa świata kobiet, juniorów (w kilku grupach wiekowych), seniorów, a także komputerów.
  Semmering – gmina uzdrowiskowa oraz ośrodek narciarski w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Neunkirchen.
  ChessBase – przedsiębiorstwo informatyczne, założone w 1986 r. przez Frederica Friedela i Matthiasa Wüllenwebera, mające swoją siedzibę w Hamburgu. Zajmuje się tworzeniem i sprzedażą szachowego oprogramowania, pracującego w środowisku Windows, jak również prowadzi (w trzech językach: angielskim, niemieckim i hiszpańskim) internetową stronę z najnowszymi informacjami ze świata szachowego oraz zarządza serwerem Playchess.com, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc do gry w szachy poprzez Internet.
  Mistrz międzynarodowy – tytuł nadawany dożywotnio wyróżniającym się szachistom przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE). Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu mm lub międzynarodowego IM (ang. International Master) oraz analogicznie dla kobiet mmk lub WIM.
  Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.
  Jerzy Giżycki (ur. 7 stycznia 1919, zm. 27 września 2009 w Warszawie) – polski krytyk filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z zamiłowania szachista. Ojciec Marcina Giżyckiego (historyka, teoretyka animacji).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.