• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Clarence Johnson

  Przeczytaj także...
  Central Intelligence Agency, CIA (pol. Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA, zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem, na podstawie tych informacji, raportów dla instytucji rządowych USA. Agencja organizowała także operacje, których celem była interwencja w wewnętrzne sprawy wybranych państw, od propagandy po wspieranie oddziałów paramilitarnych. Jednym z wielu przykładów takich interwencji jest udział w organizacji zamachu stanu w Iranie w 1951 (Operacja AJAX).Strefa 51 (ang. Area 51, Dreamland ang. "Kraina marzeń" lub "Kraina snów", bądź Groom Lake, oficjalna nazwa: Air Force Flight Test Center, Detachment 3) – amerykańska baza wojskowa, zbudowana w roku 1951. Znajduje się w zachodniej części hrabstwa Lincoln na południu stanu Nevada, w Strefie Sił Powietrznych Nellis.
  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.
  Kelly Johnson i model samolotu Lockheed L-10 Electra

  Kelly Johnson, właśc. Clarence Leonard Johnson (ur. 27 lutego 1910, zm. 21 grudnia 1990) – amerykański inżynier lotnictwa i innowator. Tygodnik Aviation Week & Space Technology umieścił go na ósmym miejscu na liście 100 najważniejszych osób w historii lotnictwa.

  Lockheed - amerykańska wytwórnia zbrojeniowa specjalizująca się w produkcji statków powietrznych, założona w 1932, w 1995 przekształcona w Lockheed Martin.Lockheed C-130 Hercules – amerykański średni czterosilnikowy wojskowy samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym, produkowany przez wytwórnię Lockheed. Od wprowadzenia do służby w grudniu 1956 do chwili obecnej (2006) wyprodukowano ponad 2260 egzemplarzy tej maszyny w 40 wersjach, w którą wyposażone są siły zbrojne ponad 50 krajów świata. W grudniu 2006 C-130 Hercules stał się trzecią maszyną obok B-52 Stratofortress i English Electric Canberra, wykorzystywaną bez przerwy od 50 lat przez siły zbrojne, dla których został zaprojektowany, w tym wypadku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, będąc jednocześnie najdłużej produkowanym samolotem w historii lotnictwa. Najnowszą aktualnie budowaną wersją Herculesa jest C-130J.

  Życiorys[]

  Kelly Johnson urodził się 1910 roku w odosobnionym amerykańskim mieście górniczym Ishemping, w stanie Michigan. Jego rodzice byli szwedzkimi imigrantami pochodzącymi ze szwedzkiego miasta Malmö. Johnson wstydził się ubóstwa swojej rodziny i poprzysiągł sobie, że osiągnie wysoką pozycję.

  Lockheed L-10 Electra – amerykański dwusilnikowy, śmigłowy samolot pasażerski, wolnonośny dolnopłat o metalowej konstrukcji, zaprojektowany i produkowany przez Lockheed Aircraft Corporation.Lockheed SR-71 Blackbird – samolot dalekiego zwiadu strategicznego. Zaprojektowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku na zamówienie CIA, eksploatowany przez CIA, NASA oraz USAF. Dwusilnikowy odrzutowy średniopłat w układzie delta, osiągający prędkość Mach 3 oraz pułap 24-28 km, dzięki temu był nieosiągalny dla ówczesnych systemów obronnych. SR-71 był samolotem nieuzbrojonym, dwumiejscowym, w drugiej kabinie za pilotem znajdował się operator RSO, czyli operator elektronicznej aparatury zwiadowczej. Jej zasięg pozwalał na głęboką penetrację terenu przeciwnika bez konieczności przekraczania granic i naruszania obszaru powietrznego wroga.

  Studiował inżynierię lotnictwa na University of Michigan.

  Przezwisko „Kelly” wywodzi się z czasów, kiedy Johnson uczęszczał do szkoły podstawowej.

  W wieku 13 lat zaprojektował swój pierwszy samolot.

  Był trzykrotnie żonaty.

  Praca w Lockheed[]

  Johnson został zatrudniony w Lockheed Corporation po ukończeniu studiów w 1933 roku. Zaproponował głównemu inżynierowi, Hallowi Hibbardowi zmiany w modelu Lockheed Model 10 Electra i jego sugestie zostały bardzo dobrze przyjęte. W 1938 roku został awansowany na stanowisko głównego inżyniera-projektanta. W 1952 roku stał się głównym inżynierem w fabryce firmy w Burbank w stanie Kalifornia. W 1956 roku został mianowany wiceprezydentem firmy zajmującym się sprawami rozwoju i badań. W 1955 roku na prośbę CIA zajął się budową bazy lotniczej w Groom Lake w stanie Nevada, później znanej jako Strefa 51. Tam przeprowadzano testy samolotu Lockheed U-2.

  Uniwersytet Michigan (en. University of Michigan) – publiczna, państwowa szkoła wyższa w stanie Michigan, USA. Założony w roku 1817 w Detroit, został przeniesiony do Ann Arbor w 1837.Lockheed U-2 - amerykański wysokościowy samolot rozpoznawczy zbudowany na zamówienie CIA, lecz użytkowany również przez USAF i NASA. Samolot otrzymał nieoficjalny przydomek "Dragon Lady".

  Współprojekty lotnicze[]

  Kelly Johnson brał udział w projektowaniu, między innymi, następujących samolotów:

 • Lockheed L-10 Electra
 • Lockheed L-14 Super Electra
 • Lockheed P-38 Lightning
 • Lockheed U-2
 • Lockheed SR-71 Blackbird
 • Lockheed C-130 Hercules


 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Groom Lake – solnisko powstałe z jeziora endoreicznego, leżące w południowej części stanu Nevada w USA. Wyschnięta płaszczyzna wykorzystywana jest jako pas startowy poprzez samoloty latające w militarnym obszarze Strefy Sił Powietrznych Nellis. W pobliżu południowo-zachodniego krańca jeziora zlokalizowana jest słynna baza wojskowa - Strefa 51. Przez jezioro przechodzi pas startowy o długości 9,5 kilometra. Jeden z najdłuższych na świecie. Groom Lake jest także potoczną nazwą bazy.Lockheed L-14 Super Electra - samolot pasażerski i transportowy firmy Lockheed zaprojektowany w późnych latach 30. XX w. Stworzona na bazie wcześniejszego modelu, Super Electra stała się jednym z popularniejszych samolotów pasażerskich okresu poprzedzającego wybuch II wojny światowej. W czasie wojny na jej podstawie stworzono samolot bombowo-patrolowy Lockheed Hudson. Jednym z najlepiej znanych użytkowników samolotu był premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lockheed P-38 Lightning (pol. błyskawica) – amerykański samolot myśliwski dalekiego zasięgu z okresu II wojny światowej. Był to szybki, silnie uzbrojony samolot używany do wielu zadań w różnorodnych warunkach walki, pomimo pewnych wad konstrukcyjnych był to raczej lubiany i udany samolot. Samolot był zbudowany w układzie dwukadłubowym (tzw. latająca rama). Silniki zostały umieszczone w dwóch początkowych sekcjach kadłubów, pomiędzy którymi znajdowała się kabina pilota wraz z systemem uzbrojenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.