Clare (hrabstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Clare (irl. Contae an Chláir, ang. County Clare) – hrabstwo w irlandzkiej prowincji Munster, na zachodnim wybrzeżu, w pobliżu rzeki Shannon i jeziora Lough Derg. Początkowo hrabstwo nazywane było hrabstwem Thomond. Jego pseudonim to Banner County (hrabstwo sztandarów, flag), co odnosi się do tamtejszej tradycji noszenia sztandarów na spotkaniach politycznych i różnych świętach.

Lisdoonvarna (irl. Lios Dúin Bhearna) - miasteczko w zachodniej Irlandii, położone w hrabstwie Clare, około 14 km na południe od Ballyvaughan.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

Percy French, XIX-wieczny twórca ballad, napisał swoją najbardziej znaną piosenkę – Are Ye Right There Michael nacierając uszu nieudolnej w tamtym czasie sieci kolejowej hrabstwa, a szczególnie West Clare Railway. French zrelacjonował swoją podróż koleją z Ennis i Kilkee. Większość sieci została zamknięta w latach czterdziestych.

Shannon (także Shannon Town, irl. Baile na Sionnainne) - miasto w południowo-zachodniej Irlandii w hrabstwie Clare. Miasto położone jest nad rzeką Shannon, na północny zachód od miasta Limerick.Kilkee (irl. Cill Chaoi) – małe turystyczne miasteczko położone w Hrabstwie Clare przy Zatoce Kilkee. Klifowe wybrzeże, piaszczysta plaża i czysta woda sprawiają, że jest ono głównym miejscem odwiedzin turystów z Limerick, z innych części Irlandii oraz całej Europy. Jest znane również jako nowoczesny ośrodek nurkowania turystycznego. Było wielokrotnie wyróżniane nagrodami przez Komisję Europejską.

Geografia[ | edytuj kod]

W hrabstwie znajduje się płaskowyż Burren, unikatowy obszar pełen wapiennych wzgórz i pól, Bunratty – zamek. Na zachodnim krańcu płaskowyżu, gdzie spotyka się on z Oceanem Atlantyckim znajdują się klify Moher. Mieści się tam także port lotniczy Shannon, obsługujący m.in. połączenia ze Stanami Zjednoczonymi i Polską.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Miasta hrabstwa Clare[ | edytuj kod]

 • Burren
 • Clarecastle, Cratloe
 • Doolin
 • Ennis, Ennistimon
 • Inagh
 • Kilkee, Killadysert, Killaloe, Kilrush
 • Lahinch, Liscannor, Lisdoonvarna, Lissycasey
 • Mountshannon, Meelick
 • Newmarket-on-Fergus
 • O'Briensbridge
 • Quin
 • Scariff, Shannon Town, Sixmilebridge, Spanish Point
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].
  Warto wiedzieć że... beta

  William Percy French (ur. 1 maja 1854 w Clooneyquin House obok Elphin, hrabstwa Roscommon; zm. 24 stycznia 1920 w Formby, Merseyside) – irlandzki autor piosenek i artysta.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Sixmilebridge (irl. Droichead Abhann Uí gCearnaigh) – miasteczko w Irlandii, w prowincji Munster, w hrabstwie Clare. Według danych szacunkowych Głównego Urzędu Statystycznego Irlandii, w kwietniu 2011 roku miejscowość liczyła 2 507 mieszkańców.
  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Na mapach: 52°56′10″N 9°28′15″W/52,936111 -9,470833 Klify Moher (irl. Aillte an Mhothair, ang. Cliffs of Moher), znane również jako Klify Moheru i Moherowe Klify – odcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w zachodniej części Republiki Irlandii (Clare). Klif, zbudowany z wapieni i piaskowców, ma około 8 km długości; w najwyższym miejscu osiąga wysokość 214 m. Jedna z głównych atrakcji turystycznych Irlandii.
  Ballada – gatunek synkretyczny, łączący w sobie cechy liryki (nastrojowość, emocjonalność), epiki (fabuła, narrator) i dramatu (dialogi, akcja), którego tematem są niezwykłe wydarzenia. Jej nazwa pochodzi od włoskiego ballare (tańczyć), co wskazuje na włosko-prowansalskie początki. Romantyczna ballada nawiązuje jednak do ludowych pieśni, które między XII a XIV w. pojawiły się w Danii i Szkocji. Pod koniec XVIII w. odkryli je miłośnicy folkloru. Wkrótce ballada stała się ulubionym gatunkiem poetów. Jej romantyczna forma wyróżnia się śpiewnością wiersza, nastrojowością, tajemniczością niejasno zarysowanych zdarzeń z interwencją złowrogich sił nadzmysłowych. Uwydatnieniu sensacyjności sprzyja konstrukcja narratora – zdziwionego światem, który przedstawia.
  Burren (The Burren, irl. Boireann, Boirinn) – płaskowyż w północno-zachodniej części hr. Clare (zachodnia Irlandia) zbudowany z ilastych łupków i wapienia, znany z unikatowego krajobrazu krasowego. Gaelicka nazwa Boireann oznacza po prostu „skalistą ziemię”. Płaskowyż ma powierzchnię ok. 260 km², obszar wyznaczają miejscowości Ballyvaughan, Kinvara, Tubber, Corofin, Kilfenora i Lisdoonvarna; zachodnią i północną granicę stanowią Ocean Atlantycki i Zatoka Galway. Jest to obszar niemalże bezludny, a większe miejscowości znajdują się głównie na krańcach krainy. Mimo tego płaskowyż usiany jest śladami osadnictwa ludzkiego nawet sprzed 3800 r. p.n.e.

  Reklama