• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Clapham Junction

  Przeczytaj także...
  Southern – brytyjski przewoźnik kolejowy, posiadający koncesję na obsługę tras podmiejskich i regionalnych w południowej Anglii. Pierwszy okres koncesyjny rozpoczął się w październiku 2000 i trwał do roku 2009, po czym firma uzyskała jego przedłużenie do lipca 2015. Firma zarejestrowana jest pod nazwą New Southern Railway Ltd. W latach 2000-2004 działała pod marką South Central, a od 2004 jako Southern. Jej udziałowcami, za pośrednictwem swojej spółki Govia, są brytyjska Go-Ahead Group i francuski Keolis. 22 czerwca 2008 firma przejęła obsługę linii łączącej lotnisko Gatwick z centrum Londynu. Trasa ta jest sygnowana marką Gatwick Express.London Borough of Wandsworth – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Wandsworth (ang. Wandsworth London Borough Council).
  Waterloo Station – międzynarodowy dworzec kolejowy, jeden z największych w Londynie. Podzielony jest na część krajową i międzynarodową. Do 13 listopada 2007 z części międzynarodowej korzystały pociągi Eurostar zapewniające bezpośrednie połączenie z Paryżem i Brukselą. Obecnie ten fragment dworca jest nieużywany. Stacja posiada 19 peronów i obsłużyła w roku 2005 prawie 68,5 mln pasażerów.

  Clapham Junction – stacja kolejowa w Londynie, w dzielnicy Wandsworth. Otwarta została 2 marca 1863 roku. W systemie londyńskiej komunikacji miejskiej, należy do drugiej strefy biletowej.

  Jedna z najbardziej ruchliwych, względem ruchu pasażerskiego, stacja kolejowa w Londynie. Na przełomie 2008/2009 z jej usług skorzystało 17.5 mln pasażerów. Jest najczęściej używaną stacją przesiadkową w Londynie – przesiada się tu ponad 30 mln osób rocznie.

  Przez stację przejeżdża 2000 pociągów dziennie, z czego w godzinach szczytu ok. 180 pociągów na godzinę, głównie z/do Waterloo Station i Victoria Station, co czyni ją najbardziej ruchliwą stacją w Europie.

  Victoria Station – jedna z głównych stacji kolejowych w Londynie, znajduje się w City of Westminster. Stacja została otwarta w 1862, obecnie znajduje się tam 19 peronów. W roku 2005 obsłużyła około 61,65 mln pasażerów.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Zarządzana jest przez przewoźnika South West Trains, a obsługiwana także przez London Overground oraz Southern.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil stacji w bazie brytyjskich dworców kolejowych
 • Warto wiedzieć że... beta

  South West Trains - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę grupy tras podmiejskich i regionalnych, w części Anglii znajdującej się na południowy zachód od Londynu. Firma rozpoczęła działalność w lutym 1996, od tego czasu dwukrotnie udawało jej się obronić swoją koncesję w kolejnych przetargach. Obecny okres koncesyjny rozpoczął się w lutym 2007 i potrwa 10 lat. Firma należy do grupy transportowej Stagecoach. Łącznie obsługuje 213 stacji, na 177 z nich pełni również rolę administratora.
  London Overground (LO) - sieć lokalnych połączeń kolejowych na terenie Wielkiego Londynu, zaliczanych do systemu londyńskiej komunikacji miejskiej. Powstała w wyniku przejęcia przez Transport for London, skrzydło administracji samorządowej odpowiedzialne za transport publiczny, linii kolejowych eksploatowanych dotychczas przez prywatną firmę Silverlink Metro, której koncesja na ich wykorzystywanie wygasła. Pierwszym dniem działalności London Overground był 11 listopada 2007. Z czasem jego sieć rozrosła się o kolejne połączenia. Obecnie LO obsługuje sześć linii kolejowych i 83 stacje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.