• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Clannad  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Clannad to debiutancki album irlandzkiej grupy folkowej o nazwie Clannad. Został wydany w roku 1973 przez wydawnictwo Philips Ireland. Wznowiony pod nazwą The Pretty Maid w 1982 roku. W 1997, wydany w formacie CD przez Royal Records International znowu pod tytułem Clannad, a także z dodatkowym utworem z roku 1975. Na albumie znalazły się utwory zarówno w języku irlandzkim jak i angielskim, między innymi także cover utworu Bonnie Dobson o tytule "Morning Dew" oraz inne utwory oparte głównie na tradycyjnej muzyce irlandzkiej.Legend – album muzyczny grupy Clannad z roku 1984 (zob. 1984 w muzyce) składający się z 10 utworów wykorzystywanych jako ścieżka dźwiękowa w brytyjskim serialu Robin z Sherwood. Był to pierwszy album grupy, w którym warstwa tekstowa nie była stworzona w języku gaelickim, lecz w angielskim.

  Clannadirlandzki zespół muzyczny. Gra trudną do jednoznacznego określenia muzykę z pogranicza folku, new age’u, rocka, popu, muzyki celtyckiej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nazwa Clannad pochodzi od irlandzkiego wyrażenia Clann as Dobhar, co znaczy „rodzina z Dobhar” (wym. 'dor'). Nazwę skrócono na potrzeby „marketingowe”.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

  Początki zespołu to historia umuzykalnionej rodziny Brennanów. Mieszkali w hrabstwie Donegal, w parafii Gaoth Dobhair (Gweedore). Leo Brennan, właściciel lokalnego pubu, miał dziewięcioro dzieci. Spośród nich trójka (Maire, Pol i Ciaran) w młodym wieku zaczęła śpiewać i grać w ojcowskim lokalu. W krótkim czasie przyłączyli się do nich wujowie Padraig i Noel Dugannowie, dokładając do brzmienia zespołu głównie tradycyjno-irlandzki akompaniament.

  U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Pierwszy sukces zespołu przyszedł w 1970. Clannad wygrał wtedy festiwal folkowy Letterkenny Folk Festival, a jako główną nagrodę otrzymał możliwość nagrania własnej płyty. Ta weszła na rynek dopiero w roku 1973 (Clannad). W ten właśnie sposób zespół zadebiutował na rynku muzycznym. Kolejna płyta (Fuaim) wydana została w 1982. Brzmienie zespołu wzbogaciła kolejna (obok Maire) siostra Brennan, Eithne, znana skądinąd jako Enya. Pod koniec tego samego roku zespół otrzymał propozycję nagrania ścieżki dźwiękowej do irlandzkiego thrillera Harry's Game. Mimo iż cały tekst zaśpiewany został po irlandzku, utwór trafił na szczyty brytyjskich list przebojów. Owocem pracy zespołu była wydana w 1983 roku płyta Magical Ring. W 1984 zespół poproszono o nagranie ścieżki dźwiękowej do brytyjskiego serialu Robin z Sherwood. Przedsięwzięcie to przyniosło im sławę i popularność, a serial stał się światowym przebojem. W tym okresie Clannad otrzymał m.in. nagrodę Ivor Novello oraz BAFTA (British Academy of Film and TV Arts). W 1985 roku ukazał się album Macalla. Przyjaźń pomiędzy Clannadem a innym irlandzkim zespołem – U2 – zaowocowała utworem „In a Lifetime” śpiewanym w duecie z Bono. Dwa lata później zespół nagrała w Los Angeles swoją kolejną płytę Sirius, w której nagraniu brali udział zaproszeni do współpracy miejscowi muzycy. W latach dziewięćdziesiątych zespół nagrywał kolejne płyty, jednak, jak sami mówili, potrzebowali od siebie też trochę odpocząć. Stąd każde z nich gra również w innych zespołach oraz wydaje solowe płyty. Jednak bilans tych 10 lat (do roku 1999) to pięć nowych albumów.

  Ivor Novello Awards, znane również jako The Ivors – nagrody przyznawane tekściarzom i kompozytorom w Londynie przez Brytyjską Akademię Kompozytorów i Tekstopisarzy - British Academy of Composers and Songwriters.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Clannad kilkakrotnie koncertował w Polsce, m.in. 20 lipca 2008 roku w Sopocie (w Operze Leśnej), 7 września 2008 roku w Sosnowcu (na festiwalu Euroszanty&Folk), 10 lutego 2013 w Warszawie w klubie Stodoła.

  Zespół odwiedził Polskę ponownie w styczniu 2014 roku. Odbyły się cztery koncerty: 28 stycznia 2014, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca, 29 stycznia 2014, Poznań, MTP – Sala Ziemi, 30 stycznia 2014, Warszawa, Klub Stodoła, 31 stycznia 2014, Warszawa, Klub Stodoła.

  9 sierpnia 2016 roku zmarł jeden z założycieli zespołu, Pádraig (Patrick) O'Duggan.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Atlantic Realm – album muzyczny grupy Clannad z roku 1988, będący soundtrackiem serialu dokumentalnego BBC - The Natural World: Atlantic Realm.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Donegal (irl. Dún na nGall) – miasto w hrabstwie Donegal w Irlandii. Donegal nie jest stolicą hrabstwa (jest nią Lifford, ani największym miastem (jest nim Letterkenny). Usytuowane jest nad zatoką Donegal, u podnóża gór nazywanych Bluestacks.
  Dúlamán to trzeci album irlandzkiej grupy folkowej o nazwie Clannad. Został wydany w roku 1976 przez wydawnictwo Gael Linn. Tytułowy Dúlamán to irlandzka nazwa pewnego gatunku wodorostu. O płycie mówi się, że jest to "szczytowy punkt ich twórczości korzystającej wyłącznie z tradycyjnego materiału".
  Crann Ull to piaty album irlandzkiej grupy folkowej o nazwie Clannad. Został wydany w roku 1980 przez wydawnictwo Tara Records. To był pierwszym album w nagraniu którego uczestniczyła Eithne Ní Bhraonáin znana jako Enya. Enya jest młodszą siostrą Moyi (Moya Brennan albo Máire Ní Bhraonáin) i wspomagała ją wokalnie w nagraniu utworu "Gathering Mushrooms". Tytuł płyty "Crann Ull" znaczy tyle, co jabłoń
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Harfa − instrument strunowy szarpany (chordofon) w kształcie stylizowanego trójkąta, jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, wywodzący sie z łuku muzycznego. W starożytności spotykana była również w kształcie łuku. Harfa była znana już w Azji Mniejszej około 5000 lat temu. Znana była również w kulturze w starożytnej Mezopotamii (tzw. harfa z Ur). Mówi się, że biblijny król Dawid śpiewał psalmy akompaniując sobie na harfie kinnor, która w rzeczywistości jednak nazywana jest harfą błędnie, będąc odmianą liry. Instrumenty przypominające harfę znaleźć można w wielu kulturach. Harfę przypomina np. chiński instrument strunowy o nazwie konghou.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.