• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Clamp  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).Wojowniczki z Krainy Marzeń (jap. 魔法騎士レイアース, Majikku naito reiāsu) – serial anime oraz manga. Serial anime w Polsce był emitowany na kanale RTL7 w wersji z polskim lektorem, którym był Mariusz Siudziński.
  Obecni członkowie grupy[]

  Nanase Ōkawa[]

  Nanase Ōkawa (jap. 大川七瀬 Ōkawa Nanase). W 2006 razem z pozostałą trójką artystek zmieniła ona imię na Ageha Ōkawa (jap. 大川緋芭 Ōkawa Ageha), później jednak z powrotem wróciła do swojego imienia.

 • Urodzona: 2 maja 1967 w Osace
 • Ohkawa jest przywódczynią grupy i scenarzystką. Prowadzi negocjacje z redaktorami i czasami pisze scenariusz do animowanej wersji ich mangi.

  Mokona[]

  Mokona (jap. もこな Mokona), wcześniej Mokona Apapa (jap. もこなあぱぱ Mokona Apapa)

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton. Mangaka (jap. 漫画家, Mangaka) – w Japonii terminem tym określa się twórcę komiksów. Poza Japonią słowem manga określa się japoński komiks, tak więc termin mangaka używany jest, gdy mówi się o twórcy mangi. Sufiks -ka służy do tworzenia nazw zawodów.
 • Urodzona: 16 czerwca 1968 w Kioto
 • Mokona jest główną rysowniczką większości historii i parę razy była też zastępczynią podczas projektowania. Jej styl rysowania jest znakiem rozpoznawczym studia. Jest dawczynią imienia dla stworzonka Mokony, które pierwszy raz pojawia się w mandze Magic Knight Rayearth a potem także w Tsubasa Reservoir Chronicle i ×××HOLiC.

  Dōjinshi lub pełna nazwa Dōjin-zasshi (jap. 同人誌 lub 同人雑誌, dosł. "magazyn tak samo myślących") — japoński termin dla samopublikowanych prac, najczęściej magazynów, mang i powieści. Poza Japonią jest często utożsamiany z pojęciem fan fiction.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Tsubaki Nekoi[]

  Tsubaki Nekoi (jap. 猫井 椿 Nekoi Tsubaki), wcześniej Mick Nekoi (jap. 猫井みっく Nekoi Mikku)

 • Urodzona: 21 stycznia 1969 w Kioto
 • Nekoi jest najczęściej asystentką Mokony, ale jest także główną rysowniczką dla paru serii (Watashi no Suki na Hito, Wish, Suki. Dakara Suki, Legal Drug). Jej rolą jest rysowanie postaci Super Deformed (SD) oraz maskotek. Wykonuje projekty postaci na zmianę z Mokoną.

  Satsuki Igarashi[]

  Satsuki Igarashi (jap. いがらし寒月 Igarashi Satsuki), wcześniej Satsuki Igarashi (jap. 五十嵐さつき Igarashi Satsuki)

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.
 • Urodzona: 9 lutego 1969 w Kioto
 • Satsuki jest asystentką Mokony i Nekoi w ich pracach, oraz jest asystentką Nanase przy pisaniu wątków pobocznych. Ma swój kącik w comiesięcznym magazynie Kadokawa Newtype.

  Zmiana imion[]

  Ich imiona są całkiem nowe: w 2006 r., jako część obchodów 20. rocznicy istnienia Clamp, członkinie zmieniły swoje imiona na Ageha Ohkawa, Mokona, Tsubaki Nekoi i Satsuki Igarashi (wymawiane tak samo, ale inaczej zapisane). W sierpniowym wydaniu Newtype USA z 2006 r., magazynu specjalizującego się w przekazywaniu wieści ze świata mangii i anime, zostało napisane, że panie po prostu chciały wypróbować nowe imiona. Późniejszy wywiad z Ohkawą zdradził, że z początku Mokona chciała porzucić swoje imię, ponieważ jak dla niej brzmiało zbyt niedojrzale, podczas gdy Nekoi nie lubiła ludzi komentujących, że jej imię jest takie samo jak Micka Jaggera. Ohkawa i Igarashi poszły za pomysłem Nekoi i Mokony, i także zmieniły swoje imiona.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Tsubasa Reservoir Chronicle (jap. ツバサ-RESERVoir CHRoNiCLE-, Tsubasa Rezaboa Kuronikuru), Tsubasa RESERVoir CHRoNiCLE, lub Chronicle of the Wings – manga grupy CLAMP, która jest wydawana w Shonen Magazine w Japonii. Tsubasa oznacza skrzydło lub skrzydła w języku japońskim. Tytuł może być luźno tłumaczony jako Kronika Rezerwuaru Skrzydeł.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ×××HOLiC (jap. ×××ホリック, Horikku) – manga grupy rysowniczej CLAMP. Była publikowana w magazynie Young Magazine KC Deluxe wydawnictwa Kodasha cyklicznie od 2003, aktualnie również w USA przez Del Rey Manga. Pierwszy tom w japońskiej wersji ukazał się w lipcu 2003, a w wersji angielskiej w kwietniu 2004. Manga zakończyła się na dziewiętnastu tomach w marcu 2011.
  Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.