• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Claire Simpson

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Wierny ogrodnik (ang. The Constant Gardener) – brytyjski film fabularny z 2005 roku w reżyserii Fernando Meirellesa, oparta na powieści Johna le Carré pod tym samym tytułem.
  Terrence Malick (ur. 30 listopada 1943 w Waco) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Debiutował w 1973 filmem Badlands. Opowiedział w nim historię, opartą na prawdziwych wydarzeniach z 1958, pary młodocianych zabójców przemierzających pustynie Montany oraz Dakoty i z zimną krwią mordujących ludzi spotkanych po drodze.

  Claire Simpson – brytyjska montażystka filmowa.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jej mentorką w zawodzie montażystki była Dede Allen. Z kolei sama Simpson uczyła zawodu tak uznanych później specjalistów w tym fachu jak Pietro Scalia, Joe Hutshing, David Brenner czy Julie Monroe.

  Laureatka Oscara za najlepszy montaż do filmu Pluton (1986) Olivera Stone'a. Nominowana do tej nagrody również za Wiernego ogrodnika (2005) Fernanda Meirellesa, który przyniósł jej Nagrodę BAFTA. Z Oliverem Stone'em pracowała także przy obrazach Salvador (1986) i Wall Street (1987). Poza tym współpracowała z takimi reżyserami jak m.in. Ridley Scott, Robert Towne, Stephen Daldry czy Terrence Malick.

  William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Claire Simpson: Awards (ang.). IMDb. [dostęp 2019-10-30].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Claire Simpson w bazie IMDb (ang.)
 • Claire Simpson w bazie Filmweb • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
  Oscar za najlepszy montaż (The Academy Award for Film Editing) jest jedną z nagród przyznawanych montażystom, pracującym w przemyśle filmowym, przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; nominacje są przyznawane przez członków Akademii pracujących w branży montażowej. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Przyznawana jest od 1934 roku.
  Robert Towne (ur. 23 listopada 1934 w Los Angeles) – amerykański scenarzysta i reżyser filmowy. Laureat Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Chinatown (1974) Romana Polańskiego.
  Pluton (Platoon) − dramat wojenny produkcji USA z roku 1986 z Willemem Dafoe oraz Charlie Sheenem w głównych rolach. Reżyserem oraz autorem scenariusza jest Oliver Stone.
  Dede Allen, właśc. Dorothea Corothers Allen (ur. 3 grudnia 1923 w Cleveland, zm. 17 kwietnia 2010 w Los Angeles) – amerykańska montażystka filmowa, uważana za jedną z najwybitniejszych w swojej branży.
  Montaż filmowy – techniczna operacja filmowa polegająca na połączeniu co najmniej dwóch kadrów (a dokładniej dwóch oddzielnych ujęć), przy którym ostatni kadr ujęcia poprzedzającego zostaje sklejony z pierwszym kadrem kolejnego ujęcia. Montaż stanowi istotny kreatywny wkład w finalne dzieło filmowe i jest bezpośrednio związany ze zdjęciami i reżyserią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.