• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Civitavecchia

  Przeczytaj także...
  Tivat (czarnog. Тиват, wł. Teodo, gr. Θειοδος, Thiodhos) – miasto i najmniejsza gmina miejska w Czarnogórze w pobliżu Kotoru, słynące z portu z zabytkowymi okrętami oraz lotniska (port lotniczy Tivat) na półwyspie otoczonym morzem i górami. Tivat to także kurort z hotelami, piaszczystymi plażami oraz czystą wodą.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Civitavecchia – gmina we Włoszech, w regionie Lacjum, w Mieście Metropolitalnym Rzym.

  Według danych na rok 2017 zamieszkuje je 52 703 osób. Civitavecchia położona jest ok. 60 km od centrum Rzymu, na obrzeżach aglomeracji. Port Civitavecchia to główny port morski Rzymu oraz regionu Lacjum (Lazio).

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Jednym z najważniejszych tutejszych zabytków jest Forte Michelangelo – fort zbudowany w latach 1508-1537, barokowa katedra pw. Franciszka z Asyżu (Cattedrale di San Francesco d'Assisi) z XVII wieku oraz katedra pw. Małgorzaty Antiocheńskiej (Concattedrale dei Santi Margherita e Martino), bardziej znana jako Duomo di Tarquinia z 1879 roku. Znajduje się tu również muzeum archeologiczne Museo archeologico nazionale di Civitavecchia i aquapark Aquafelix.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Civitavecchia – stacja kolejowa w Civitavecchia, w regionie Lacjum, we Włoszech. Znajdują się tu 4 perony. Obsługuje rocznie około 3,2 mln pasażerów.
 • Forte Michelangelo

 • Katedra Cattedrale di San Francesco d'Assisi

 • Katedra Concattedrale dei Santi Margherita e Martino

 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

  Madonnina di Civitavecchia

  W 1995 roku w Civitavecchia miały miejsce objawienia maryjne. Przywieziona z uzdrowiska w Medjugorie figurka Matki Bożej miała płakać krwawymi łzami 15-krotnie, a córce właścicieli figurki miała zsyłać wizje.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Włochy Amelia
 • Palestyna (państwo) Betlejem
 • Japonia Ishinomaki
 • Rosja Magas
 • Stany Zjednoczone Mobile
 • Chińska Republika Ludowa Nantong
 • Czarnogóra Tivat
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Civitavecchia (stacja kolejowa)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statistiche demografiche - ISTAT
  2. Matka Boża objawiła się w Civitavecchia, „niedziela.pl”, 27, 1 stycznia 2010 (pol.).
  3. Tabelle climatiche 1971-2000 dall'Atlante Climatico 1971-2000 - Servizio Meteorologico dell'Aeronautica Militare
  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Magas (ros. Магас) - miasto w Federacji Rosyjskiej, od grudnia 2000 roku oficjalna stolica republiki Inguszetia. W 2010 roku liczyło ok. 2,5 tys. mieszkańców.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Mobile (wym. moʊˈbiːl) – miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Alabama, siedziba administracyjna hrabstwa Mobile. Miasto położone jest nad zatoką Mobile stanowiącej estuarium rzeki Mobile do Zatoki Meksykańskiej. Założone w 1702 roku przez Francuzów, przeniesione na dzisiejsze miejsce w 1711 roku. Do 1723 roku było stolicą francuskiej Luizjany. Jedyny port morski Alabamy. Przemysł stoczniowy, chemiczny.
  Nantong (chin.: 南通; pinyin: Nántōng) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port przy ujściu Jangcy do Morza Wschodniochińskiego. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 669 054. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 7 859 908 mieszkańców. Ośrodek hafciarstwa oraz przemysłu bawełnianego, elektronicznego, spożywczego, chemicznego i maszyn włókienniczych.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Lacjum (wł. Lazio) – region administracyjny w centralnych Włoszech, o powierzchni 17 203 km²; 5,2 mln mieszkańców ze stolicą w Rzymie (2,5 mln mieszkańców). Gęstość zaludnienia 302 os./km². Graniczy z regionami: Toskania, Umbria, Marche, Abruzja, Molise i Kampania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.