• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciuchcia - program telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Chrząstówko (kaszb. Chrząstówkò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Wieś jest częścią składową sołectwa Chrząstowo.Rebus – łamigłówka pokrewna szaradzie składająca się z odpowiednio ułożonych rysunków, napisów i znaków. Rozwiązanie rebusu polega na odczytaniu zaszyfrowanego hasła. Podane w rebusie treści są zwykle niejednoznaczne, mające jedynie naprowadzić rozwiązującego na właściwe znaczenie. Duże i skomplikowane rebusy wymagają od rozwiązującego szerokiego zakresu wiedzy często z wielu niezwiązanych dziedzin. Zwykle dla ułatwienia podane są pierwsze litery wyrazów składających się na rozwiązanie.
  Człuchów (dawniej pol. Słuchów, 1945 Człochów, kaszb. Człuchòwò lub też Człochòwò, niem. Schlochau) – miasto i gmina w woj. pomorskim, stolica powiatu człuchowskiego.

  Ciuchcia – program telewizyjny dla dzieci emitowany w TVP1 od 5 października 1990 do 16 czerwca 2000. Głównymi bohaterami programu byli profesor Ciekawski (grany przez autora programu Andrzeja Grabowskiego) oraz dwie kukiełki: Kulfon, pochodzący z planety Kulfocentauris (głosu użyczył mu Mirosław Wieprzewski) i żaba Monika (Zbigniew Poręcki).

  Mirosław Wieprzewski, polski aktor teatralny i dubbingowy. Znany z ról Prosiaczka (Kubuś Puchatek), Gargamela (Smerfy) (w tej roli drugi po Wiesławie Drzewiczu), Kulfona (w programach telewizyjnych Ciuchcia, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?), Monitora (Przybysze z Matplanety), Ratcheta (Ratchet & Clank: Załoga Q oraz Ratchet & Clank: 4 za jednego), Elfa Baliszka w spektaklu dla dzieci w Teatrze Groteska w Krakowie lub Meowtha (Pokémon).Fasolki – dziecięcy zespół wokalno-taneczny z Warszawy, który powstał dla potrzeb Telewizji Polskiej w 1983 r., a działa i nagrywa do dzisiaj. Ich twórczość cieszy się dużą popularnością. Występowali regularnie w programach dziecięcych, takich jak: Fasola, Tik-Tak, Ciuchcia, teleferiach, Jedyneczka i Budzik.

  Ściśle związany z programem był również miesięcznik o tej samej nazwie (wydawany od 1994 roku). (Redaktor naczelny Andrzej Grabowski) Postacie z programu stały się również bohaterami dwóch seriali animowanych Kulfon, co z ciebie wyrośnie? i Bardzo przygodowe podróże Kulfona.

  Zbigniew Poręcki (ur. 1954) – polski aktor dubbingowy. Pracuje również w radiu. Założyciel Kabareciku słynnej Żaby Moniki to właśnie w tej roli jest najbardziej rozpoznawalny.Wyprawy profesora Ciekawskiego – program telewizyjny dla dzieci o charakterze poznawczo-rozrywkowym emitowany w latach 1986-1989 na antenie TVP1. Autorem programu był Andrzej Grabowski, przy współpracy redakcyjnej Małgorzaty Uberny.

  Program zaczynał się od piosenki, która została zmieniona w połowie lat 90. Obie piosenki śpiewały Fasolki, a muzykę napisał Krzysztof Marzec.

  Program miał stałe punkty:

 • "Piosenki i inne dźwięki" - piosenki
 • "Teatrzyki Kulfona i Moniki"
 • "Kulfoniasty klub filmowy" - fragmenty filmów (głównie animowanych)
 • "Książka przyjacielem Kulfona" - książki dla dzieci
 • "Pani Kredka" - kącik plastyczny, jako Pani Kredka występowała Magda Jasny
 • "Rebuś" - rebusy, łamigłówki, zagadki, jako Rebuś występował Piotr Pręgowski
 • "Kłopotki" - pomocne rady
 • "Ciuchciopodróże, małe i duże" - materiały poza studiem
 • "Myśl-wymyśl" - zabawy umysłowe, rozwijające wyobraźnię

 • Często śpiewaną piosenką było Kulfon, co z ciebie wyrośnie:

  Kulfon – kukiełkowy bohater programów dziecięcych TVP. Imię Kulfona było związane z jego wyglądem, miał długi czerwony nos i wielkie uszy. Głos postaci był podkładany przez aktora Mirosława Wieprzewskiego.TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).
  Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?! Martwię się już od tygodnia. Zębów nie myjesz, kolegów wciąż bijesz, dziurę masz w najnowszych spodniach! Nikt jeszcze nie wie, co ze mnie wyrośnie: gruszki na wierzbie, czy śliwki na sośnie. Sam jeszcze nie wiem, czy będę strażakiem, cieślą, piekarzem czy "niebieskim ptakiem". Kulfon, Kulfon, pomysły masz straszne, grzeczny bądź wreszcie i miły. Po co stryjkowi obgryzłeś guziki, nie mam do ciebie już siły. Sam jeszcze nie wiem, co ze mnie wyrośnie: gruszki na wierzbie, czy śliwki na sośnie. Dziś mam ochotę zostać maszynistą, może jednak w końcu zostanę dentystą, albo artystą, albo hutnikiem z dobrym wynikiem, albo naleśnikiem A może po prostu będę Kulfonem!


  Ciuchcia organizowała akcję "Złotówka dla Chrząstówka". Dzięki niej oraz pomocy telewidzów zbudowano w Chrząstówku, koło Człuchowa ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych wraz ze stadniną koni. W 2004 roku doszło do pożaru ośrodka i do dnia dzisiejszego nie jest wyremontowany.

  Ciuchcia: miesięcznik nie tylko dla grzecznych dzieci – czasopismo wydawane w Polsce od 1994 roku na podstawie programu telewizyjnego dla dzieci pod tym samym tytułem, emitowanego w TVP w latach 1992-2000.Andrzej Marek Grabowski (ur. 1956 w Warszawie) – polski autor, scenarzysta filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, pisarz.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wyprawy profesora Ciekawskiego
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kukiełka bądź kukła, to lalka teatralna sztywno osadzona na kiju zwanym gabitem, którym porusza aktor animator. Kukiełka wyróżnia się zamachowymi ruchami kończyn. Używana w różnego rodzaju szopkach; jej odmianą w przedstawieniach folkorystycznych jest kukła zmechanizowana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.