• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciuchcia - program telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Chrząstówko (kaszb. Chrząstówkò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Wieś jest częścią składową sołectwa Chrząstowo.Człuchów (dawniej pol. Słuchów, 1945 Człochów, kaszb. Człuchòwò lub też Człochòwò, niem. Schlochau) – miasto i gmina w woj. pomorskim, stolica powiatu człuchowskiego.
  Mirosław Wieprzewski, polski aktor teatralny i dubbingowy. Znany z ról Prosiaczka (Kubuś Puchatek), Gargamela (Smerfy) (w tej roli drugi po Wiesławie Drzewiczu), Kulfona (w programach telewizyjnych Ciuchcia, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?), Monitora (Przybysze z Matplanety), Ratcheta (Ratchet & Clank: Załoga Q oraz Ratchet & Clank: 4 za jednego), Elfa Baliszka w spektaklu dla dzieci w Teatrze Groteska w Krakowie lub Meowtha (Pokémon).

  Ciuchcia – program telewizyjny dla dzieci emitowany w TVP1 od 5 października 1990 do 16 czerwca 2000. Głównymi bohaterami programu byli profesor Ciekawski (grany przez autora programu Andrzeja Grabowskiego) oraz dwie kukiełki: Kulfon, pochodzący z planety Kulfocentauris (głosu użyczył mu Mirosław Wieprzewski), i żaba Monika (Zbigniew Poręcki).

  Fasolki – dziecięcy zespół wokalno-taneczny z Warszawy, który powstał dla potrzeb Telewizji Polskiej w 1983 r., a działa i nagrywa do dzisiaj. Ich twórczość cieszy się dużą popularnością. Występowali regularnie w programach dziecięcych, takich jak: Fasola, Tik-Tak, Ciuchcia, teleferiach, Jedyneczka i Budzik.Zbigniew Poręcki (ur. 1954) – polski aktor dubbingowy. Pracuje również w radiu. Założyciel Kabareciku słynnej Żaby Moniki to właśnie w tej roli jest najbardziej rozpoznawalny.

  Ściśle związany z programem był również miesięcznik o tej samej nazwie (wydawany od 1994 roku). (Redaktor naczelny Andrzej Grabowski) Postacie z programu stały się również bohaterami dwóch seriali animowanych Kulfon, co z ciebie wyrośnie? i Bardzo przygodowe podróże Kulfona.

  Wyprawy profesora Ciekawskiego – program telewizyjny dla dzieci o charakterze poznawczo-rozrywkowym emitowany w latach 1986-1989 na antenie TVP1. Autorem programu był Andrzej Grabowski, przy współpracy redakcyjnej Małgorzaty Uberny.Kulfon – kukiełkowy bohater programów dziecięcych TVP. Imię Kulfona było związane z jego wyglądem, miał długi czerwony nos i wielkie uszy. Głos postaci był podkładany przez aktora Mirosława Wieprzewskiego.

  Program zaczynał się od piosenki, która została zmieniona w połowie lat 90. Obie piosenki śpiewały Fasolki, a muzykę napisał Krzysztof Marzec.

  Program miał stałe punkty:

 • "Piosenki i inne dźwięki" - piosenki
 • "Teatrzyki Kulfona i Moniki"
 • "Kulfoniasty klub filmowy" - fragmenty filmów (głównie animowanych)
 • "Książka przyjacielem Kulfona" - książki dla dzieci
 • "Pani Kredka" - kącik plastyczny, jako Pani Kredka występowała Magda Jasny
 • "Rebuś" - łamigłówki, zagadki, jako Rebuś występował Piotr Pręgowski
 • "Kłopotki" - pomocne rady
 • "Ciuchciopodróże, małe i duże" - materiały poza studiem
 • "Myśl-wymyśl" - zabawy umysłowe, rozwijające wyobraźnię
 • "Ciuchcia" organizowała akcję "Złotówka dla Chrząstówka". Dzięki niej oraz pomocy telewidzów zbudowano w Chrząstówku, koło Człuchowa ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych wraz ze stadniną koni. W 2004 roku doszło do pożaru ośrodka i do dnia dzisiejszego nie jest wyremontowany.

  TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 marca 1992 oficjalny skrót TP1) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza polska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, która regularną emisję programu rozpoczęła 23 stycznia 1953 (rok po utworzeniu w Warszawie eksperymentalnego studia telewizyjnego).Ciuchcia: miesięcznik nie tylko dla grzecznych dzieci – czasopismo wydawane w Polsce od 1994 roku na podstawie programu telewizyjnego dla dzieci pod tym samym tytułem, emitowanego w TVP w latach 1992-2000.

  Zobacz też[]

 • Wyprawy profesora Ciekawskiego
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Andrzej Marek Grabowski (ur. 1956 w Warszawie) – polski autor, scenarzysta filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, pisarz.Kukiełka bądź kukła, to lalka teatralna sztywno osadzona na kiju zwanym gabitem, którym porusza aktor animator. Kukiełka wyróżnia się zamachowymi ruchami kończyn. Używana w różnego rodzaju szopkach; jej odmianą w przedstawieniach folkorystycznych jest kukła zmechanizowana.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama