City University of New York

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

City University of New York (Uniwersytet Miejski w Nowym Jorku, Uniwersytet Miejski Nowego Jorku, Miejski Uniwersytet Nowojorski), w skrócie CUNY [wym. kjuni] – zespół miejskich uczelni w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba administracji uczelni znajduje się w Yorkville, na nowojorskim Manhattanie.

Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.Uczelnia publiczna – uczelnia utworzona przez państwo reprezentowane przez właściwy organ władzy lub administracji publicznej.

Jest to jeden z największych tego typu zespołów w Stanach Zjednoczonych: liczy 23 instytucje, w tym 11 uczelni czteroletnich, 7 dwuletnich oraz William E. Macaulay Honors College, centrum doktoranckie (CUNY Graduate Center), wydział prawniczy (CUNY School of Law), wydział dziennikarski (CUNY Graduate School of Journalism) i wydział biomedyczny (Sophie Davis School of Biomedical Education). Ponad 260 000 uczniów uczęszcza na studia dzienne lub wieczorowe, kolejne 273 000 osób to studenci zaoczni lub kursanci uczęszczający do instytucji znajdujących się w pięciu dzielnicach Nowego Jorku. Studenci pochodzą z 205 krajów świata; około 60% z nich stanowią kobiety, 29% skończyło 24 lata.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

CUNY jest trzecim co do wielkości zespołem uniwersyteckim w Stanach Zjednoczonych pod względem liczby studentów, tuż za Uniwersytetem Stanu Nowy Jork (State University of New York, SUNY) i Uniwersytetem Stanu Kalifornia. CUNY i SUNY są instytucjami publicznymi, które działają niezależnie od siebie mimo dofinansowania przez stan Nowy Jork. Instytucje CUNY położone są tylko w granicach pięciu dzielnic miasta Nowy Jork, co sprawia, że otrzymują wsparcie od samorządu miejskiego.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Z Uniwersytetu Miejskiego w Nowym Jorku pochodzi 12 laureatów Nagrody Nobla.

Historia[ | edytuj kod]

Szkoła powstała w roku 1847 jako Wolna Akademia (Free Academy), założona przez przewodniczącego Wydziału Edukacji w Nowym Jorku, Townsenda Harrisa. Została utworzona jako „uczelnia służąca bezpłatnemu nauczaniu polegającemu na publicznej edukacji”. W 1929 nazwę Free Academy zmieniono na City College of New York.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1926 władze stanu Nowy Jork powołały Board of Higher Education of the City of New York, który miał za zadanie utworzenie i połączenie dodatkowych instytucji szkolnictwa wyższego dla rosnącej populacji miasta. W tym władze stanowe przejęły kontrolę nad miejskimi uczelniami i utworzył John Jay College w 1925, Brooklyn College w 1930, Queens College w 1937 i kilka dwuletnich uczelni.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

W 1961 gubernator Nowego Jorku, Nelson Rockefeller, podpisał dekret o utworzeniu City University of New York, łącząc tym samym dotychczasowo istniejące instytucje publiczne, a także dodając do nich szkołę doktorancką. W 1979 Board of Higher Education zmienił nazwę na Board of Trustees of the CUNY. Wówczas zespół liczył 7 czteroletnich i 6 dwuletnich kolegiów, 4 szkoły cztero- i dwuletnie oraz kilka szkół branżowych.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Jan Bogusław Grzenia (ur. 1962) – polski językoznawca, autor licznych słowników, doktor nauk humanistycznych specjalizujący się w problematyce języka w Internecie, językoznawstwie polonistycznym, kulturze języka, onomastyce i stylistyce; również wydawca.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Nelson Aldrich Rockefeller (ur. 8 lipca 1908 w Bar Harbor w stanie Maine, zm. 26 stycznia 1979 w Nowym Jorku) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej, wieloletni gubernator stanu Nowy Jork oraz 41. wiceprezydent USA.

Reklama