• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • City Hall - Filadelfia

  Przeczytaj także...
  Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  City Hallratusz w Filadelfii w USA, zaprojektowany przez Johna McArthura. Ukończony w 1901 roku budynek ma 167,03 m wysokości i 9 pięter. Jest wykorzystywany w celach biurowych, jako siedziba władz miasta. Od 1901 roku, przez 86 lat, do roku 1987 był najwyższym budynkiem w mieście. Ma 20 wind i jedną podziemną kondygnację. Jego powierzchnia wynosi 58 529 m². Na wieży budynku znajduje się zegar o średnicy prawie 8 metrów, zainstalowany na wysokości 110 metrów.

  Lista najwyższych ratuszy na świecie – przez wieki budowle ratuszowe były świeckim odpowiednikiem kościołów zaliczając się do najbardziej prestiżowych budowli miejskich; ich zewnętrzna architektura, jeśli chodzi o wieże, często nawiązywała do sakralnej. Najwyższe wieże ratuszowe na świecie:Stany Zjednoczone są krajem z największą na świecie liczbą budynków przekraczających 100 metrów wysokości. Jest ich tu około 2000. Ponad 200 metrów ma około 145 budynków, a ponad 300 metrów - 11. Na chwilę obecną najwyższym wieżowcem w USA jest znajdujący się w Chicago Sears Tower o wysokości 442 metrów. Wysokie budynki rozrzucone są po całym kraju, zarówno w największych aglomeracjach, jak i w małych miastach turystycznych lub ważnych z innego powodu (np. Miami Beach).

  Zobacz też[]

 • lista najwyższych budynków w Filadelfii
 • lista najwyższych budynków w Stanach Zjednoczonych
 • lista najwyższych ratuszy na świecie
 • Przypisy

  1. Emporis: Philadelphia City Hall (ang.). [dostęp 2010-07-20].

  Linki zewnętrzne[]

 • SkyscraperPage
 • Filadelfia jest jednym z największych miast w USA. Znajduje się tutaj przeszło 40 wysokich, ponad 100-metrowych budynków. W trakcie budowy znajdują się obecnie 4 budynki ponad 100 metrów wysokości. Wśród nich jest Comcast Center, który ma być najwyższym budynkiem w mieście po ukończeniu budowy. W 1999 roku został zburzony One Meridian Plaza. Ten 150-metrowy wieżowiec, został wybudowany w 1972 roku, lecz pożar z 1991, okazał się tak niszczący, że trzeba było go zburzyć. Prace nad wyburzaniem trwały w latach 1998-1999.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama