• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cittàslow

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Nördlingen – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Szwabia, największe miasto powiatu Donau-Ries, w Ries pomiędzy Jurą Frankońską a Jurą Szwabską, około 25 km na północny zachód od Donauwörth, nad rzeką Eger. Miasto powstało na dnie krateru meteorytowego, a zbudowane zostało ze skał powstałych w wyniku impaktu. Dziś Nördlingen to mekka impaktologów; szkolili się tu amerykańscy astronauci uczestniczący w księżycowej misji Apollo, a w miasteczku, przy Shoemaker Platz, znajduje się godne odwiedzenia muzeum krateru Ries.
  Lidzbark Warmiński (niem. Heilsberg, prus. Lēcbargs) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim. Siedziba władz powiatu oraz wiejskiej gminy Lidzbark Warmiński.
  Przystań kajakowa koło Murowanej Gośliny

  Cittàslow (dosłownie: "powolne miasto") - powstały w 1999 roku we Włoszech ruch, a zarazem organizacja non-profit, której celem jest oparcie się globalizacji i homogenizacji miast poprzez popieranie różnorodności kulturalnej, ochronę środowiska naturalnego, promocję tradycyjnych lokalnych produktów oraz dążenie do poprawy jakości życia. Inspiracją dla ruchu jest organizacja Slow Food. Pełne członkostwo w Cittàslow dostępne jest tylko dla miast o populacji poniżej 50 tys. mieszkańców, które popierają i wdrażają cele Cittàslow.

  Aylsham - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie East of England, w hrabstwie Norfolk. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 5504 osób.Wirsberg – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost, w powiecie Kulmbach. Leży przy drodze B303.

  Ruch Cittàslow zapoczątkowany został w Toskanii, gdzie w odróżnieniu od współczesnych centrów turystyki masowej (jak Majorka czy Lazurowe Wybrzeże) zaczęto preferować turystykę zrównoważoną (soft tourism, Sanfte Tourismus), rozwijającą się od lat 80. XX wieku zgodnie z zasadami: wolno, cicho, mało, dokładnie i aktywnie, w przeciwieństwie do tzw. twardej turystyki wyznającej zasady: masowo, szybko, głośno, dużo, powierzchownie itp. Podstawą łagodnej turystyki jest harmonia między potrzebami turystów, środowiska naturalnego i lokalnych społeczności, a formami jej realizacji - turystyka studyjna, kulturowa, kulturalna, ekologiczna, rowerowa, industrialna itp.

  Lekeitio – gmina w Hiszpanii, w prowincji Vizcaya, w Kraju Basków, o powierzchni 1,9 km². W 2011 roku gmina liczyła 7419 mieszkańców.Deidesheim - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Bad Dürkheim, siedziba gminy związkowej Deidesheim.

  Z ruchem Cittàslow wiążą się również takie postawy, jak slow travel czy slow driving (niespieszne podróżowanie), slow money (dotyczące inwestowania), slow parenting (dotyczące wychowania dzieci), slow work (związane z pracą), a nawet slow sex. Wszystkie te postawy łączy przekonanie, że życie w pośpiechu powoduje znaczący spadek efektywności i kreatywności, zwiększając zarazem frustrację oraz liczbę błędów i pomyłek. Kultowi wszechobecnej szybkości przeciwstawia się w szczególności idea slow work, będąca sposobem myślenia i postrzegania obowiązków zawodowych w sposób dostosowany do własnego, indywidualnego tempa pracy. Dzięki temu powstają warunki dla skupienia się nad jakością i efektywnością wykonywanych zadań, a dodatkowo zachowuje się odpowiednią równowagę, potrzebną, by pracować i żyć lepiej. Zdaniem zwolenników slow worku wielogodzinna praca długofalowo się nie sprawdza, wielozadaniowość to mit, a kreatywność na czas to w rzeczywistości powielanie schematów. Praca nie pozostawiająca czasu na zastanowienie się nad problemami czy intelektualny wypoczynek staje się powierzchowna i nieskuteczna. Codzienna gonitwa przynosi więcej szkody niż pożytku, dlatego też należy zwolnić i dostosować swoją pracę do nowych warunków.

  Jeziorany (dawniej Zybork, niem. Seeburg) - miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, położone nad rzeką Symsarną, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jeziorany. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. olsztyńskiego.Dobre Miasto (dawniej niem. Guttstadt) – miasto na Warmii w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobre Miasto. Ośrodek usługowy i przemysłowy na Pojezierzu Olsztyńskim nad Łyną, ok. 25 km na północ od Olsztyna. Jedno z miast aglomeracji olsztyńskiej.
  Barga, Włochy

  W 1999 Paolo Saturnini - burmistrz Greve w Chianti - wymyślił Cittàslow jako ruch "miast powolnych" czy "niespiesznych", propagujący koncepcję dobrego i spokojnego (a więc bezstresowego) życia codziennego w niewielkich miasteczkach jako przeciwieństwo pośpiechu i stresu wielkich aglomeracji, promowanie lokalnych produktów i usług oraz rezygnację z turystyki masowej na rzecz turystyki wyciszonej. Nie oznacza to powolnego rozwoju czy pozostawania w tyle, a używanie nowych technologii dla polepszenia standardu życia w miasteczkach, mających stać się idealnym miejscem do życia. Każdy element życia miasta powinien być modyfikowany zgodnie z zasadami prymatu przyjemności nad zyskiem, jednostki nad urzędem, powolności nad szybkością. Zakłada się przy tym dbałość o środowisko naturalne (używanie energii odnawialnych, ograniczanie hałasu), funkcjonalność i dostępność infrastruktury miejskiej oraz przestrzeni publicznej (ze szczególnym naciskiem na tereny zielone oraz strefy ruchu pieszego), dbałość o oryginalną historyczną zabudowę oraz skomunikowanie ze światem za pośrednictwem dobrze oznakowanych tras turystycznych zamiast autostrad. Równocześnie promowane są ekologiczne i lokalne produkty spożywcze, rzemiosło bazujące na lokalnej tradycji, drobne firmy rodzinne, ekologiczne budownictwo, a także krzewienie ducha gościnności i wspólnoty sąsiedzkiej itp. W niektórych miastach zakazuje się np. lokalizacji supermarketów lub stosowania jaskrawych neonów. Przyjmuje się, że przyjęcie takiej postawy przyczynia się do zwiększania dochodów z turystyki, ponieważ coraz więcej osób ucieka od zgiełku cywilizacyjnego, szukając po prostu spokoju, miłych widoków oraz przyjaznej atmosfery, którą można chłonąć z dala od ludzkich tłumów. W rezultacie pozwala to na zmniejszenie bezrobocia i ożywienie lokalnej gospodarki.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Ryn (niem. Rhein, prus. Rins) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ryn. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego.

  Pierwszym miastem w Polsce, które przystąpiło do ruchu Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow był Reszel (12 VII 2004).

  Wolne miasta[]

  Katoomba, Australia
  Svendborg, Dania
  Silves, Portugalia
 • Australia: Goolwa, Katoomba
 • Austria: Enns
 • Dania: Svendborg
 • Hiszpania: Begur, Bigastro, Lekeitio, Mungia, Pals, Rubielos de Mora
 • Holandia: Midden-Delfland, Alphen Chaam, Borger-Odoorn, Vaals
 • Kanada: Cowichan Bay, Naramata
 • Korea Południowa: Cheongsan, Jeungdo, Cheongpyeong, Akyang
 • Niemcy: Hersbruck, Waldkirch, Überlingen, Schwarzenbruck, Lüdinghausen, Marihn, Deidesheim, Wirsberg, Nördlingen, Bad Schussenried
 • Norwegia: Eidskog, Levanger, Sokndal
 • Polska:
 • województwo lubelskie: Rejowiec Fabryczny
 • województwo śląskie: Kalety
 • województwo warmińsko-mazurskie: Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Reszel, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Bisztynek, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Lubawa, Ryn, Gołdap, Dobre Miasto, Pasym, Orneta, Jeziorany
 • województwo wielkopolskie: Murowana Goślina
 • Portugalia: São Brás de Alportel, Silves, Tavira, Lagoa
 • Szwecja: Falköping
 • Turcja: Seferihisar
 • USA: Sonoma
 • Wielka Brytania: Aylsham, Berwick-upon-Tweed, Diss, Ludlow, Mold, Perth, Cockermouth, Sturminster Newton
 • Włochy: Abbiategrasso, Acqualagna, Anghiari, Barga, Borgo Val di Taro, Bra, Bucine, Caiazzo, Casalbeltrame, Castelnovo ne' Monti, Castelnuovo Berardenga, Castiglione del Lago, Chiavenna, Chiaverano, Città della Pieve, Civitella in Val di Chiana, Cutigliano, Fiumicino, Fontanellato, Francavilla al Mare, Giffoni Valle Piana, Greve in Chianti, Guardiagrele, Giuliano Teatino, Levanto, Massa Marittima, Montefalco, Orvieto, Pellegrino Parmense, Penne, Pianella, Pollica, Positano, Pratovecchio, San Daniele del Friuli, San Gemini, San Miniato, San Vincenzo, Santa Sofia, Suvereto, Teglio, Todi, Torgiano, Trani, Trevi, Zibello
 • Zobacz też[]

 • Slow Food
 • Linki zewnętrzne[]

 • http://www.cittaslowpolska.pl/
 • http://www.cittaslow.org/
 • Murowana Goślina (niem. Murowana Goslin) – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Murowana Goślina. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego.Mungia – gmina w Hiszpanii, w prowincji Vizcaya, w Kraju Basków, o powierzchni 46,78 km². W 2011 roku gmina liczyła 16 912 mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bad Schussenried – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Donau-Iller, w powiecie Biberach, siedziba wspólnoty administracyjnej Bad Schussenried. Leży w Górnej Szwabii, ok. 15 km na południowy zachód od Biberach an der Riß.
  Waldkirch – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Emmendingen, siedziba wspólnoty administracyjnej Waldkirch. Leży w Schwarzwaldzie, nad rzeką Elz, ok. 10 km na południowy wschód od Emmendingen, przy drodze krajowej B294. Liczy 20 857 mieszkańców (2010).
  Cockermouth – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie niemetropolitarnym Kumbria (dystrykt Allerdale). Zabudowa miasta pochodzi w większości z XVIII i XIX wieku. Cockermouth liczy ok. 7,8 tys. mieszkańców. Miasto jest miejscem urodzenia Williama Wordswortha i Johna Daltona.
  Bigastro – gmina w Hiszpanii, w prowincji Alicante, w Walencji, o powierzchni 4,1 km². W 2011 roku gmina liczyła 6719 mieszkańców.
  Schwarzenbruck – gmina w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Środkowa Frankonia, w powiecie Norymberga, w Okręgu Metropolitarnym Norymbergi, około 15 km na południowy wschód od Norymbergi i 18 km na południe od Lauf an der Pegnitz, przy autostradzie A9, drodze B8 i linii kolejowej (Norymberga - Ratyzbona - Pasawa).
  Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.
  Reszel (niem. Rößel) – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Reszel. Położone jest na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Sajną, dopływem Gubra wpadającym do Łyny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.