• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cisowo

  Przeczytaj także...
  Powiat sławieński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sławno, pomimo że największym miastem powiatu jest Darłowo.Gmina Darłowo – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północno-zachodniej części powiatu sławieńskiego.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Kościół Św. Stanisława

  Cisowo (do 1945 niem. Zizow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo. Według danych z 28 września 2009 roku wieś miała 323 stałych mieszkańców.

  Turbiny wiatrowe Vestas w okolicy wsi Cisowo

  W pobliżu wsi znajduje się elektrownia wiatrowa.

  Darłowo (kaszub. Darłowò, niem. Rügenwalde) – nadmorskie miasto i gmina miejska w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, największe miasto powiatu sławieńskiego. Położone nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej, na Pobrzeżu Koszalińskim, na Pomorzu Zachodnim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Położnie geograficzne[ | edytuj kod]

  Wieś znajduje się trzy kilometry na północny wschód od centrum Darłowa i dwa kilometry od Bałtyku. Położona jest na wysokości 34 m n. p. m. Sąsiednie miejscowości to Darłowo, Kopań oraz Zakrzewo.

  Stanisław Kostka herbu Dąbrowa (ur. najprawdopodobniej w grudniu 1550 w Rostkowie koło Przasnysza, zm. 15 sierpnia 1568 w Rzymie) – polski jezuita, święty katolicki, patron Polski.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Pochodzenie nazwy[ | edytuj kod]

  Mejscowość ma niemiecką nazwę Zizow, ale była też znana jako Cizow, Cytzow oraz Zitzow. Według jednej z teorii pochodzi od germańskiego boga wojny Ziu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy raz miejscowość występuje w akcie założycielskim miasta Darłowa z 12 maja 1312 roku, jako jedna z wsi otaczających to miasto. W pierwszej połowie XIV wieku wybudowano gotycki kościół, którego wieża była punktem orientacyjnym dla żeglarzy.

  Pod koniec II wojny światowej Armia Czerwona zajęła Cisowo. Po wojnie wieś znalazła się w granicach Polski, jako miejscowość na ziemiach odzyskanych.

  Vestas Wind Systems – duński producent, sprzedawca, instalator i serwisant turbin wiatrowych. Jest największym wytwórcą turbin wiatrowych na świecie. Ostatnio z powodu szybkiego wzrostu konkurentów jego udział w globalnym rynku zmalał z 28% w 2007 do 12,5% w 2009. firma ma oddziały w Danii, Niemczech, Indiach, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Australii, Chinach i Stanach Zjednoczonych i zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników na całym świecie.Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.

  Kościół[ | edytuj kod]

  Kościół w Cisowie istniał już w pierwszej połowie XIV wieku. Świątynia to gotycki kościół ceglany, jednonawowy, z wyodrębnionym trójbocznym prezbiterium i masywną wieżą od zachodu. Zachowane jest barokowe, głównie XVII-wieczne wyposażenie (ołtarz, ambona, ławki) oraz płyty nagrobne z 1739 roku. Usytuowanie kościoła na wysokim klifie podkreśla jego walory architektoniczne i strzelistość wieży. Obecnie należy do parafii św. Gertrudy w Darłowie.

  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.Czesław Piskorski (ur. 27 lutego 1915 w Poznaniu, zm. 6 maja 1987 w Szczecinie) – doktor nauk, krajoznawca, piewca i popularyzator historii i turystyki Pomorza Zachodniego, a szczególnie Szczecina i Ziemi Szczecińskiej. Honorowy członek PTTK, nestor turystyki Pomorza Zachodniego. Ukończył geografię gospodarczą w Akademii Handlowej w Poznaniu. Studiował także prawo. W czasie studiów angażował się w licznych stowarzyszeniach, jak Liga Morska i Kolonialna. Był członkiem korporacji akademickiej Gedania Posnaniensis oraz Lechia. Po studiach podjął pracę jako dziennikarz w "Kurierze Poznańskim". Był także redaktorem "Orląt".

  Parafia[ | edytuj kod]

  Znani są proboszczowie parafii od 1370 roku, wtedy bowiem powstała w Cisowie parafia katolicka. W 1535 roku została tam zaprowadzona reformacja, i aż do 1945 roku panował tam protestantyzm. Jednak już od tego roku sytuacja się odwróciła i w ciągu roku kościół został znów konsekrowany i nosi wezwanie św. Stanisława.

  Elektrownia Wiatrowa Cisowo – elektrownia wiatrowa znajdująca się w Cisowie (woj. zachodniopomorskie). Znajdują się tu dwie farmy wiatrowe. Pierwsza powstała w 1999 roku i składa się z 5 wiatraków. Jej łączna moc wynosi 0,66 MW. Druga farma została uruchomiona wiosną 2001 roku, w jej skład wchodzi 9 turbin, a jej łączna moc wynosi 18 MW.

  W latach 1886-1903 pastorem parafii ewangelickiej w Zizow był językoznawca Carl Meinhof.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Darłowo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne. Urząd Gminy Darłowo. [dostęp 2010-08-06].
  2. Farmy wiatrowe w Cisowie. Urząd Gminy Darłowo, 2009. [dostęp 2010-06-18].
  3. Czesław Piskorski, Pomorze Zachodnie, mały przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka Warszawa, 1980, s. 120, ISBN 83-217-2292-X, OCLC 8032482.
  4. Jan Sroka: Carl Friedrich Micahel Meinhof (1857-1944). W: Znani i Nieznani Mieszkańcy Powiatu Sławieńskiego. Sławno: Fundacja „Dziedzictwo”; Wydawnictwo „Margraf”, 2015, s. 21-22. ISBN 978-83-61603-84-9. [dostęp 2020-03-05].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.