• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciro Terranova

  Przeczytaj także...
  CharlesLuckyLuciano, właściwie Salvatore Lucania (ur. 24 listopada 1897 w Lercara Friddi na Sycylii, zm. 26 stycznia 1962 w Neapolu) – amerykański gangster pochodzenia włoskiego, uważany za twórcę nowoczesnej przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych, tzw. Narodowego Syndykatu.Benjamin Bugsy Siegel (ur. 28 lutego 1906 w Williamsbourg w Brooklynie, zm. 20 czerwca 1947 w Beverly Hills) – amerykański gangster żydowskiego pochodzenia.
  Giuseppe „Joe Boss” Masseria (ur. 1887 – zm. 15 kwietnia 1931) – amerykański gangster sycylijskiego pochodzenia, jeden z najpotężniejszych przywódców mafii nowojorskiej w połowie lat dwudziestych XX wieku.

  Ciro Terranova (ur. 1881?, zm. 1938) – gangster, czołowa postać nowojorskiej przestępczej rodziny Morello, która przybyła do Nowego Jorku pod koniec XIX wieku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po śmierci Petera Morello w 1930 w trakcie wojny Castellammarese objął stanowisko przywódcy gangu, choć według innych gangsterów nie nadawał się do roli bossa rodziny mafijnej. Szczególną pogardę wobec Terranovy wykazywał Lucky Luciano, gdyż w kluczowym momencie wojny Castellammarese, zamachu na Joego Masserię, Terranova spanikował. Wówczas Terranova miał prowadzić samochód, którym mieli uciec zabójcy Joego Bossa, ale był tak zdenerwowany, że nie potrafił uruchomić pojazdu. Bugsy Siegel pogardliwie zepchnął go na tylne siedzenie i sam kierował samochodem.

  Wojna castellammaryjska – odbyła się w latach 1929–1931 pomiędzy Giuseppem Masserią a Salvatorem Maranzaną o dominację w nowojorskim półświatku przestępczym. Obaj gangsterzy wywodzili się ze starszego pokolenia mafijnych przywódców (tzw. Wąsaci Piotrkowie) urodzonych we Włoszech (głównie na Sycylii) i niechętnie współpracujących z gangami nieposiadającymi włoskich korzeni. Początkowo przewagę miał Masseria, po którego stronie stało wielu młodych gangsterów tzw. "młodych wilków" (ang. Young Turks) wśród których prym wiedli: Lucky Luciano, Vito Genovese, Frank Costello, Willie Moretti, Joe Adonis, Albert Anastasia, Carlo Gambino. Mógł także skorzystać z usług znanych gangsterów m.in. Petera "Ściskającej Dłoni" Morelli.Rodzina Morello – nowojorska przestępcza rodzina Morello. Członkowie klanu przybyli do Nowego Jorku pod koniec XIX wieku. Wywodzili się z sycylijskiego miasta Corleone. Uznawani są za pierwszą mafijną rodzinę na terytorium Stanów Zjednoczonych, w skład której wchodzili bracia, bracia przyrodni i szwagrowie. Za pierwszego przywódcę uznaje się Antonio Morello (odpowiadał za ok. 40 morderstw). Schedę po jego śmierci objęli jego młodsi bracia:

  Zmarł z przyczyn naturalnych. Powszechnie nie był poważnie traktowany przez znanych tuzów świata przestępczego, którzy uważali go za mięczaka niepotrafiącego walczyć o swoje.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Carl Sifakis, The Mafia Encyclopedia, Third Edition, ​ISBN 97883-242-0613-1​.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.