Cirencester
Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
Cirencester (wym. tradycyjna /ˈsɪ.sɪ.tə(r)/, wym. współczesna /ˈsʌɪrənˌsɛstə/) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Gloucestershire, położone 150 km na północny zachód od Londynu na wzgórzach Cotswold. Znajduje się tu najstarsza wyższa uczelnia rolnicza w świecie anglojęzycznym, Royal Agricultural College, założona w roku 1840. Miasto zamieszkuje ok. 19 000 osób.
Historia[ | edytuj kod]
Najstarsza wzmianka o mieście znaleziona została w dziełach Ptolemeusza z roku 150. Miasto występuje tam jako Corinium. Było to podówczas drugie co do wielkości miasto na wyspie. W 1117 roku miasto stało się siedzibą opactwa.
W czasie angielskiej wojny domowej miasto było areną starcia sił parlamentu i rojalistów. W wyniku walk ulicznych zginęło 300 osób, a 1200 osób aresztowano. Mieszczanie popierali Parlament, miejscowa szlachta (gentry) i kler opowiedziały się za starym porządkiem.
Od XVIII wieku miasto stało się centrum handlowym, głównie produktów spożywczych – zboża i wełny. Przez miasto przebiegały szlaki z rogatkami miejskimi, co ułatwiało handel. Decyzją parlamentu z 1894 r. Cirencester otrzymał pierwszy samorządny organ – radę miejską.
Miasta partnerskie[ | edytuj kod]


Przypisy[ | edytuj kod]
- Cirencester (ang.). [dostęp 6 listopada 2008].
- Cirencester Facts & Figures (ang.). [dostęp 6 listopada 2008].
- The Geography of Ptolemy (ang.). [dostęp 6 listopada 2008].
- Cirencester Travel Guide (ang.). [dostęp 6 listopada 2008].
- Tim Lambert: A brief history od Cirencester (ang.). [dostęp 6 listopada 2008].