• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Circle Line

  Przeczytaj także...
  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Metropolitan Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem magenta. Jest najstarszą z linii podziemnej kolejki w Londynie i zarazem na świecie. Otwarcie jej pierwszego odcinka nastąpiło 10 stycznia 1863 (pod nazwą Metropolitan Railway). Obecnie liczy 34 stacje (w tym tylko 9 pod ziemią), zaś łączna długość jej trasy wynosi 66,7 km (w tym tylko 9,7 km pod ziemią).
  Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.
  Logo Circle Line

  Circle Line – jedna z linii metra w Londynie, tradycyjnie oznaczana kolorem żółtym. Jej nazwa (w dosłownym tłumaczeniu "linia okrężna") wzięła się z faktu, iż w latach 1949-2009 pociągi jeździły na niej w ruchu ciągłym, po pętli.

  13 grudnia 2009 przebieg linii został zmodyfikowany, aby odciążyć Hammersmith & City Line. Wcześniej przez kilka lat toczyła się dyskusja nad ewentualnym połączeniem obu linii. Ostatecznie zachowały swoją odrębność w rozkładach i na mapach, lecz ich trasa w znacznym stopniu pokrywa się. W swej obecnej postaci Circle Line liczy 27 km torów i 35 stacji. Należy do grupy sub-surface lines, co oznacza, iż tory w obie strony ułożone są w jednym tunelu, na średniej głębokości ok. 5 metrów pod ziemią.

  Transport for London (TfL) – jednostka organizacyjna samorządu terytorialnego Wielkiego Londynu odpowiedzialna za kwestie transportu, w tym komunikacji publicznej. TfL zajmuje się zarówno bieżącym zarządzaniem infrastrukturą transportową (często za pośrednictwem wyłonionych w przetargach ajentów), jak i wdrażaniem długoterminowych strategii przyjmowanych przez władze Londynu.District Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem zielonym. Składa się z linii głównej oraz 5 odgałęzień. Na jej trasie znajduje się 60 stacji, w tym 25 podziemnych. Łączna długość linii wynosi 64 kilometry. Linia powstała w 1868 (choć od tego czasu jej trasa ulegała wielokrotnym korektom), obecnie korzysta z niej ok. 173 milionów osób rocznie.

  Trasy wchodzące w skład dzisiejszej Circle Line budowane były w latach 1854-1884 w ramach kolejnych przedłużeń linii District i Metropolitan. W 1949 miała miejsce oficjalna inauguracja osobnej Circle Line.

  Przebieg[]

  Aktualny schemat Circle Line

  Po zmianach z grudnia 2009, pociągi Circle Line kursują na dwóch wersjach trasy:

 • Hammersmith - Edgware Road - pełna pętla - Edgware Road- Hammersmith
 • Edgware Road - pełna pętla - Edgware Road - Hammersmith
 • Tabor[]

  Pociąg klasy C Stock

  Circle Line obsługiwana jest przez pociągi klasy C Stock, dostarczone w latach 1969-1978 przez nieistniejące już zakłady Metro Cammel z Birmingham. Na początku lat 90. pojazdy te poddane zostały remontowi generalnemu. Łącznie metro londyńskie dysponuje 46 składami tego typu, jednak oprócz Circle Line, obsługują one także Hammersmith & City Line oraz wybrane kursy District Line. Utrzymaniem linii i jej taboru zajmuje się na zlecenie władz Londynu spółka Metronet.

  Linki zewnętrzne[]

 • Circle Line na stronie Transport for London (ang.) [dostęp 2010-11-17] • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.