• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cinnamon

  Przeczytaj także...
  Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Fork – sytuacja, w której rozwój projektu nie prowadzi już jedną drogą, ale rozwidla się na dwie lub więcej gałęzi.
  Linux Mint – dystrybucja systemu GNU/Linux oparta na Ubuntu oraz Debianie, skierowana do początkujących użytkowników. Dystrybucja kładzie nacisk na prostotę użytkowania, przydatne aplikacje i pełne ich wsparcie zaraz po instalacji. Twórcy zadbali o dodanie wielu graficznych nakładek. Na standardowej płycie instalacyjnej znajduje się większość popularnego własnościowego oprogramowania - wtyczka Adobe Flash Player, Java oraz duży zbiór kodeków audio i wideo pozwalających odtworzyć wszystkie popularne pliki muzyczne i filmowe, nawet korzystając z wersji Live CD (w Ubuntu takie oprogramowanie trzeba zainstalować samodzielnie).

  Cinnamonśrodowisko graficzne oparte na bibliotece GTK+ 3. Pierwsza wersja pojawiła się w 2011 roku. Cinnamon z początku był forkiem GNOME Shell, czyli powłoką graficzną dla środowiska GNOME. Wraz z wersją wersją 2.0 stał się oddzielnym środowiskiem graficznym.. Cinnamon jest rozwijany na potrzeby dystrybucji Linux Mint, jednak może być używany także w innych dystrybucjach.

  Powłoka systemowa (ang. shell) – program komputerowy pełniący rolę pośrednika pomiędzy systemem operacyjnym lub aplikacjami a użytkownikiem, przyjmując jego polecenia i "wyprowadzając" wyniki działania programów. To pośrednictwo nie jest obowiązkowe (programy mogą być bardziej "samodzielne").GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz Widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.

  Ponieważ Cinnamon próbuje wprowadzić interfejs graficzny różniący się od środowiska GNOME, wiele aplikacji zostało sforkowanych, aby dostosować je do potrzeb środowiska.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. GitHub – linuxmint/Cinnamon – Releases. GitHub. [dostęp 2020-03-29].
  2. Cinnamon Desktop – The Best Desktop Environment For New Linux User, LinuxAndUbuntu [dostęp 2017-02-07].
  3. Linux Mint - GitHub, github.com [dostęp 2020-03-29].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.