• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cinelerra

  Przeczytaj także...
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Rozdzielczość ekranu – jeden z parametrów trybu wyświetlania, parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy monitora komputerowego, telewizora a także każdego innego wyświetlacza, którego obraz budowany jest z pikseli. Rozdzielczość wyraża się w postaci liczby pikseli w poziomie i w pionie. Rozdzielczość w poziomie składa się z pionowych linii, natomiast w pionie z poziomych linii.

  Cinelerra - darmowy edytor przeznaczony dla nieliniowej obróbki wideo. Został stworzony z myślą o komputerach z systemem Linux, ale również z powodzeniem uruchamia się w OS X. Nie posiada natomiast wersji dla Microsoft Windows.

  Pierwsza edycja Cinelerri ukazała się 1 sierpnia 2002 i częściowo opierała się o wcześniejszy produkt znany jako Broadcast 2000, który Heroine Virtual wycofało we wrześniu 2001.

  Główne cechy[ | edytuj kod]

  Cinelerra obsługuje audio i wideo bardzo wysokiej jakości: obrabia sygnał audio z 64-bitową precyzją, może też pracować zarówno w RGBA, jak i YUVA. Program obsługuje wszelkie rozdzielczości i klatkowanie.

  Klatka – film dokumentalny produkcji polskiej z 2003 roku w reżyserii Sylwestra Latkowskiego mówiący o kulcie przemocy wśród młodych ludzi. Premiera filmu odbyła się 22 listopada 2003 roku na 12. Forum Kina Europejskiego w Łodzi w kinie Charlie.RGB – jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej (zob. promieniowanie elektromagnetyczne).

  Pozostałe cechy można znaleźć na stronie producenta.

  Interfejs[ | edytuj kod]

  Cinelerra ma interfejs podobny do innych aplikacji nielinearnej obróbki wideo takich jak np. Adobe Premiere. Użytkownik ma do dyspozycji 4 okna:

  1. linia czasu (timeline) – daje użytkownikowi czasowy ogląd ścieżek wideo i audio w projekcie, a także dane klatek kluczowych dla np. ruchu kamery, efektów czy nieprzezroczystości;
  2. widok (viewer) – pozwala na przejrzenie materiału;
  3. zasobnik (resources) – prezentuje wszystkie zasoby audio i wideo w projekcie oraz dostępne efekty i przejścia;
  4. kompozycja (compositor) – daje widok końcowy projektu, czyli jak będzie wyglądał po zmontowaniu; jest interaktywny, gdyż pozwala użytkownikowi dostosować pozycję obiektów wideo; również na bieżąco reaguje na zmiany wprowadzane przez użytkownika.

  Interfejs Cinelerry jest często krytykowany, ponieważ nie stosuje się do zasad wytyczonych przez GNOME ani przez KDE.

  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.macOS (wymowa: mækoʊɛs, dawniej OS X, a także Mac OS X) – rodzina uniksowych systemów operacyjnych produkowanych i rozprowadzanych przez Apple Inc. Dostępny oficjalnie jedynie dla komputerów Macintosh, instalowany fabrycznie w nich od 2002 roku. 13 czerwca 2016 roku na WWDC została ogłoszona zmiana nazwy na macOS w związku z potrzebą unifikacji nazw używanych przez Apple dla swoich systemów operacyjnych (iOS, watchOS, tvOS).

  Wersja społecznościowa[ | edytuj kod]

  Heroine Virtual co pół roku publikuje nową edycję Cinelerri dostępną wyłącznie w postaci kodu źródłowego. Błędy i niedociągnięcia wykryte i rozwiązane przez społeczność i wysłane do producenta nie zawsze są przez niego od razu rozpatrywane, zazwyczaj ukazują się dopiero w nowym wydaniu. Z powodu tego opóźnienia oraz edycji podporządkowanych konkretnym dystrybucjom, grupa wolnych open-source-owych programistów stworzyła własną wersję pod nazwą Cinelerra-CV (CV to skrót od Community Version, czyli wersja społecznościowa).

  YUV - model barw, w którym Y odpowiada za jasność obrazu (luminancję), a pod UV zaszyta jest barwa - dwie chrominancje.Interfejs użytkownika (ang. user interface, UI) — w technice część urządzenia odpowiedzialna za interakcję z użytkownikiem. Człowiek nie jest zdolny do bezpośredniej komunikacji z maszynami. Aby było to możliwe urządzenia są wyposażone w odpowiednie urządzenia wejścia-wyjścia tworzące razem interfejs użytkownika:

  Lumiera[ | edytuj kod]

  Na początku kwietnia 2008 społeczność Cinelerra ogłosiła, że przepisano na nowo obecną wersję CV i nazwano ją Lumiera. Narodziła się ona jako przepisany kod bazowy Cinelerri zwany Cinelerra3, ale szybko oddzielił się on jako niezależny projekt o swojej własnej nazwie. Lumiera ciągle znajduje się we wczesnej fazie rozwoju i nie nadaje się na razie do użycia.

  KDE – środowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych. Początkowo projekt nosił nazwę Kool Desktop Environment a skrót rozwijano jako K Desktop Environment.GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz Widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna projektu Cinelerra
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.