• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cima del Grostè

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Południowe Alpy Wapienne (niem. Südliche Kalkalpen, wł. Alpi Sud-orientali) – pasmo górskie, część Alp Wschodnich rozciągająca się od masywu Sobretta-Gavia w Lombardia na zachodzie do masywu Pohorje na Słowenii na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Ortler 3905 m n.p.m.
  Dolomity Brenty (niem. Brenta, wł. Dolomiti di Brenta) – pasmo górskie w Alpach Wschodnich. Nazwa pasma mogłaby sugerować, że pasmo to jest częścią Dolomitów, jednakże oznacza ona tylko geologicznie podobną budowę obu pasm. Geograficznie rzecz biorąc Dolomity Brenty są częścią Alp Retyckich. Administracyjnie pasmo leży na terenie prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga w północnych Włoszech.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Cima del Grostè – szczyt w Dolomitach Brenty, należących do Południowych Alp Wapiennych będących częścią Alp Wschodnich. Leży w północnych Włoszech w regionie Trydent-Górna Adyga.

  Trydent-Górna Adyga (wł. Trentino-Alto Adige, niem. Trentino-Südtirol, ladyński Trentin-Südtirol albo Trentin-Sudtirol) – region administracyjny w północnych Włoszech. Zajmuje obszar 13 613 km² (Trydent 6213 km², Tyrol Południowy 7400 km²), zamieszkuje go 962 464 osób (2004). Gęstość zaludnienia wynosi 70 osób/km². Od północy graniczy z Austrią, od wschodu i południa z regionem Wenecja Euganejska a od zachodu z Lombardią i Szwajcarią.Passo del Grosté, Passo Grosté - przełęcz znajdująca się na wysokości 2442 m n.p.m. we włoskich Dolomitach. Tworzy ona szerokie, płaskie obniżenie pomiędzy należącymi do łańcucha Grupy Brenta szczytami Cima Grosté (2905 m) i Pietra Grande (2936 m). Kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy znajduje się końcowa stacja wyciągów krzesełkowych, a około 200 m poniżej schronisko i stacja końcowa kolejki gondolowej z Madonna di Campiglio. Pozwala to na uprawianie narciarstwa przez ponad 6 miesięcy w roku. Latem jest to miejsce wypadowe na urwiste szczyty masywu Grupy Brenta z najwyższym szczytem Cima Brenta (3151 m n.p.m.).

  Na szczyt prowadzi trasa wspinaczkowa zaczynająca się na Passo del Grosté, leżącego na północny wschód od szczytu, do którego można dostać się kolejką gondolową z Madonna di Campiglio, lub szlakiem pieszym z Molveno leżącym na południowy zachód od szczytu. Po około 500 metrowej wspinaczce można ujrzeć wspaniały widok na północną i wschodnią część Grupy Brenta.

  Madonna di Campiglio – małe miasteczko i centrum sportów zimowych, położone w północnych Włoszech, w gminie Pinzolo, w regionie Trydent-Górna Adyga, około 30 km na północny zachód od Trydentu, 60 km na północ od jeziora Garda. Miejscowość jest położona w dolinie Val Rendena na wysokości 1522 m n.p.m. Otaczające ją góry należą do pasma Dolomitów Brenty, będącego częścią Dolomitów.

  Bibliografia[]

 • Cima del Grostè na SummitPost
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.