• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cima Brenta

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Dolomity Brenty (niem. Brenta, wł. Dolomiti di Brenta) – pasmo górskie w Alpach Wschodnich. Nazwa pasma mogłaby sugerować, że pasmo to jest częścią Dolomitów, jednakże oznacza ona tylko geologicznie podobną budowę obu pasm. Geograficznie rzecz biorąc Dolomity Brenty są częścią Alp Retyckich. Administracyjnie pasmo leży na terenie prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga w północnych Włoszech.
  Val Rendena jest rozległą doliną położoną w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent. Rozciąga się pomiędzy dwoma masywami Alp Retyckich będącymi częścią Alp Wschodnich. Na zachód i północ od doliny rozciąga się Grupa Adamella a na wschód i południe Grupa Brenta. Dolina rozpoczyna się na południu jako odgałęzienie doliny Adygi, w okolicach miasta Tione di Trento a na północy kończy się przełęczą Campo Carlo Magno położoną na wysokości 1681 m n.p.m.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Cima Brenta – szczyt w Dolomitach Brenty, części Alp Wschodnich. Leży w północnych Włoszech w regionie Trydent-Górna Adyga. Jest to drugi pod względem wysokości szczyt Dolomitów Brenty. Najbardziej imponującą ścianą tego szczytu jest wschodnia, opadająca ok. 1000 m do doliny Val Perse.

  Trydent-Górna Adyga (wł. Trentino-Alto Adige, niem. Trentino-Südtirol, ladyński Trentin-Südtirol albo Trentin-Sudtirol) – region administracyjny w północnych Włoszech. Zajmuje obszar 13 613 km² (Trydent 6213 km², Tyrol Południowy 7400 km²), zamieszkuje go 962 464 osób (2004). Gęstość zaludnienia wynosi 70 osób/km². Od północy graniczy z Austrią, od wschodu i południa z regionem Wenecja Euganejska a od zachodu z Lombardią i Szwajcarią.Passo del Grosté, Passo Grosté - przełęcz znajdująca się na wysokości 2442 m n.p.m. we włoskich Dolomitach. Tworzy ona szerokie, płaskie obniżenie pomiędzy należącymi do łańcucha Grupy Brenta szczytami Cima Grosté (2905 m) i Pietra Grande (2936 m). Kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy znajduje się końcowa stacja wyciągów krzesełkowych, a około 200 m poniżej schronisko i stacja końcowa kolejki gondolowej z Madonna di Campiglio. Pozwala to na uprawianie narciarstwa przez ponad 6 miesięcy w roku. Latem jest to miejsce wypadowe na urwiste szczyty masywu Grupy Brenta z najwyższym szczytem Cima Brenta (3151 m n.p.m.).

  Szczyt wraz z większością łańcucha leży na terenie Parku Narodowego - Parco Naturale Adamello Brenta.

  Pierwszego wejścia w sierpniu 1871 r. dokonali Douglas William Freshfield, Francis Fox Tuckett i Henri Dévouassoud.

  Widok na szczyt Cima Brenta z doliny Val Rendena

  Na szczyt Cima Brenta wiedzie około 20 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Najłatwiejsza trasa wspinaczkowa, wiedzie od strony północnej szczytu i rozpoczyna się od schroniska Tuckett (Rifugio Tuckett, 2272 m n.p.m.) położonego w górnej części Doliny Brenta, do którego dochodzi się z kurortu Madonna di Campiglio lub z przełęczy Passo del Grosté.

  Madonna di Campiglio – małe miasteczko i centrum sportów zimowych, położone w północnych Włoszech, w gminie Pinzolo, w regionie Trydent-Górna Adyga, około 30 km na północny zachód od Trydentu, 60 km na północ od jeziora Garda. Miejscowość jest położona w dolinie Val Rendena na wysokości 1522 m n.p.m. Otaczające ją góry należą do pasma Dolomitów Brenty, będącego częścią Dolomitów.

  Przypisy

  1. Adamello Brenta Natural Park (ang.). [dostęp 14-09-2009].

  Bibliografia[]

 • Cima Brenta na SummitPost
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.