• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciemno - województwo pomorskie

  Przeczytaj także...
  Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Ciemno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Cémno, niem. Zemmen) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie na obszarze historycznego obszaru Kaszub zwanego Gochami, nad jeziorem Spore. Wieś położona jest na wysokim wzniesieniu w otoczeniu trzech jezior. W okolicach wsi znajduje się malowniczy przełom rzeki Kamienicy. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W kierunku południowo-wschodnim znajduje się jezioro Kamieniczno.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Zaścianek – wieś lub część wsi zamieszkana przez ubogą szlachtę, nieposiadającą chłopów i własnoręcznie uprawiającą swoją ziemię.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

  Inne miejscowości o nazwie Ciemno: Ciemno, Ciemno-Gnojna, Ciemnoszyje

  Historia[]

  W 1345 r. rycerz Chocimierz nadał ją swojemu giermkowi. Ciemno jest starym siedliskiem kaszubskiej szlachty zagrodowej, wywodzi się stąd ród Ciemińskich. Można znaleźć tu relikty zabudowy mieszkaniowej z XIX wieku. W 1919 roku po zakończonej I wojnie światowej na skutek niekorzystnej dla miejscowych Kaszubów regulacji wersalskiej wieś pozostała pod administracją niemiecką, nosząc urzędową nazwę niemiecką Zemmen i spełniając rolę niemieckiej miejscowości nadgranicznej. Okres 20. lat międzywojnia to nasilenie akcji zniemczania miejscowych Kaszubów (trwającego już od czasów pruskich).

  Gochy (kaszb. Gòchë) – region w Polsce, będący częścią Kaszub. Region leży na dawnych obszarach historycznego powiatu człuchowskiego (Brzeźno Szlacheckie, Borzyszkowy i Zapceń), tym samym terminem określa się również mieszkańców tego regionu, którzy zamieszkują również kaszubskie wsie w powiecie bytowskim. Gochy graniczą na zachodzie z ziemią miastecką, na południu z północnymi krańcami dzisiejszego powiatu chojnickiego, na wschodzie z Zaborami i na północy z Pojezierzem Bytowskim. Wywodzi się stąd wiele kaszubskich rodów szlachty zaściankowej.Pojezierze Bytowskie (kaszb.Bëtowsczé Pòjezerzé) (314.47) – najwyższa (do 256 m n.p.m.) północno-wschodnia część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Powierzchnia 1924 km². Region jest w większości zalesiony. Występują liczne niewielkie i średniej wielkości jeziora (największe: Jezioro Bobięcińskie Wielkie 5,39 km²).

  Zobacz też[]

 • Gliśno Wielkie
 • Piaszno
 • Płotowo
 • Trzebiatkowa
 • Przypisy

  Dwujęzyczne nazewnictwo geograficzne w Polsce – zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe, etniczne lub posługujące się językiem regionalnym, istnieje możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w językach mniejszości.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trzebiatkowa (kaszb. Trzebiôtkòwa lub też Trzebiôtkòwë, Trzebiôtczi, Trzebiôtkòwò, niem. Tschebiatkow, od 1928 Radensfelde) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim (w pobliżu północno-zachodniego obrzeża regionu Kaszub zwanego Gochami) położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Tuchomie na trasie nieistniejącej już linii kolejowej (Lębork -) Bytów - Miastko, 1,2 km na południowy wschód od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni. Miejscowość jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Kamieniczno (kasz. Jezoro Kamieniczno) - jezioro rynnowe położone na pograniczu Pojezierza Bytowskiego i Równiny Charzykowskiej, w powiecie bytowskim województwa pomorskiego. Kamieniczno zajmuje powierzchnię 120,7 ha, znajduje się w kierunku północno-zachodnim od Borzyszkowych. Jezioro cechuje się bardzo atrakcyjnym położeniem i na swym północnym krańcu przechodzi w malowniczy jar (o charakterze podgórskim) rzeki Kamienicy.
  Gmina Tuchomie – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Przymusowa germanizacja na ziemiach polskich – polegała na narzucaniu rdzennym mieszkańcom ziem polskich języka niemieckiego oraz kultury i sztuki niemieckiej wbrew ich woli. Prowadzona była szczególnie w okresie rozbiorów Polski przez Prusy. Szczególnym zwolennikiem germanizacji ziem polskich w ramach Kulturkampfu był Otto von Bismarck.
  Płotowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Wiôldżé Płótowò; niem. Groß Platenheim) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim (w części Kaszub zwanej Gochami) położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Bytów nad jeziorem Duża Boruja. W kierunku południowym znajduje się wzniesienie Siemierzycka Góra (256 m n.p.m.). Wieś jest siedzibą sołectwa Płotowo w którego skład wchodzi również Płotówko

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.