• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciemne pole

  Przeczytaj także...
  Metalografia - nauka o wewnętrznej budowie materiałów metalicznych (metale i ich stopy), oparta głównie na badaniach mikroskopowych.Preparat – zakonserwowany organizm lub jego część. Sporządza się go w celu przechowywania materiału biologicznego w stanie możliwie mało zmienionym.
  Mikroskop (stgr. μικρός mikros – "mały" i σκοπέω skopeo – "patrzę, obserwuję") – urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem, albo przyjrzenia się subtelnym detalom obiektów małych, aczkolwiek widocznych nieuzbrojonym okiem. Mikroskop pozwala spojrzeć w głąb mikroświata.

  Ciemne pole – technika obserwacji w mikroskopii, służąca do zwiększenia kontrastu w niebarwionych preparatach.

  Polega na takim podaniu światła na preparat, że jedynie promienie załamane przez preparat dostają się do obiektywu. Rezultatem jest jasno świecący preparat na czarnym tle. Zaletami tej techniki są przede wszystkim prostota, niewielki koszt i możliwość obserwacji żywych preparatów.

  Mikroskop stereoskopowy (binokular) – mikroskop optyczny z oddzielnymi okularami dla obojga oczu pozwalający na przestrzenne widzenie obrazu powiększanego. Widziany w nim obraz jest trójwymiarowy, dzięki czemu świetnie nadaje się do obserwowania poruszających się np. małych owadów. Zakres powiększeń mikroskopów stereoskopowych waha się w granicach od 3x do ponad 200x, większe powiększenia nie są stosowane ze względu na małą odległość roboczą obiektywów od próbki, oraz niedostatecznie dużą ilość światła odbitego wpadającego do obiektywów. Istnieją dwa rozwiązanie techniczne dotyczące obiektywów:Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:

  Ciemne pole jest wykorzystywane w mikroskopach stereoskopowych, biologicznych, oraz w mikroskopach do metalografii.

  Linki zewnętrzne i referencje[ | edytuj kod]

 • Microscopyu
 • Live blood photos under a Darkfield Microscope • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Refrakcja - zmiana kierunku rozchodzenia się fali (załamanie fali) związana ze zmianą jej prędkości, gdy przechodzi do innego ośrodka. Zmiana prędkości wiąże się ze zmianą długości fali, podczas gdy częstotliwość pozostaje stała.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.