• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciemna - poker

  Przeczytaj także...
  World Series of Poker - najbardziej prestiżowy cykl turniejów pokerowych na świecie. WSOP Main Event (z ang. dosłownie "Główne wydarzenie") uznawany jest za nieoficjalne mistrzostwa świata w pokerze.Omaha - sportowa odmiana pokera, rozgrywana m.in. na World Series of Poker. Uczestniczyć w niej może od 2 do 10 graczy.
  Poker Texas Hold’em (teksański klincz) – najpopularniejsza na świecie odmiana pokera, w Polsce znana głównie jako gra hazardowa. W rozgrywce uczestniczy co najmniej 2 graczy, używa się pełnej talii 52 kart.
  Przykładowy stół gry w hold'em z oznaczonym rozdającym i graczmi na ciemnych.

  Ciemna (ang. blind) – przymusowy zakład wpłacany przez graczy znajdujących się na lewo od pozycji dealera w grach pokerowych typu Hold'em. Zazwyczaj jest ich dwie, ale zdarzają się także 3 albo 1.

  Poker – gra karciana, rozgrywana talią składającą się z 52 kart, której celem jest wygranie pieniędzy (lub żetonów w wersji sportowej) od pozostałych uczestników dzięki skompletowaniu najlepszego układu lub za pomocą tzw. blefu. Liczba graczy przy jednym stole nie jest ograniczona, ale ze względów praktycznych nie gra się więcej niż w dziesięć osób.

  Mała ciemna (ang. small blind) wpłacana jest przez gracza znajdującego się na lewo od rozdającego, zaś duża ciemna (ang. big blind) przez gracza siedzącego na lewo od niego. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy w grze jest dwóch graczy (tzw. „gra heads-up”). W tym przypadku gracz na pozycji rozdającego wpłaca małą ciemną, a jego przeciwnik dużą. Podczas pierwszej rundy licytacji gracz na małej ciemnej zagrywa jako przedostatni, a gracz na dużej jako ostatni (jeżeli poczeka, w przypadku podbicia licytacja trwa dalej).

  Zazwyczaj mała ciemna jest dwukrotnie mniejsza od dużej, ale zdarza się że jest większa niż jej połowa, bądź po prostu równa dużej ciemnej.

  Ciemne są potrzebne, ponieważ w grach Texas i Omaha Hold'em gra się zazwyczaj bez ante, co pozwala graczowi pasować karty bez wnoszenia żadnego zakładu. Jeżeli jednak gracz pasuje na ciemnej, w następnych rozdaniach dokłada się do puli, aby zniwelować ten koszt. Na wielu międzynarodowych turniejach np. na World Series of Poker (WSOP) przed rozpoczęciem rozdania wszyscy gracze wpłacają jednak ante, a później dwóch zakłady w ciemno.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama