• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciasto skalne

  Przeczytaj także...
  Prakryształ - paleokryształ, kryształ (minerał) tkwiący w drobnoziarnistym, afanitowym lub szklistym "cieście skalnym", odmiana fenokryształu. Przypuszcza się że wykrystalizował on powoli w głębi Ziemi, w stopie magmowym, po czym na skutek wydostania się magmy na powierzchnię ziemi lub w jej pobliże i gwałtownego oziębienia, pozostała część magmy (lawy) zastygła dużo szybciej tworząc skałę o strukturze porfirowej.Struktura porfirowa jest to struktura skały charakteryzująca się występowaniem dwóch generacji składników mineralnych: część minerałów wydzieliła się wcześniej w postaci wyraźnych prakryształów (stygnąc wolno w głębi Ziemi), druga ich część wydzieliła się w fazie szybkiego stygnięcia magmy, wskutek zmiany warunków krystalizacji (przemieszczenia magmy w chłodniejszy rejon lub nawet wylania się lawy na powierzchnię) - tworząc tzw. ciasto skalne o niewykształconych kryształach.
  Struktura skrytokrystaliczna – rodzaj struktury skał, charakteryzujący się tym, że wielkość kryształów jest bardzo mała, a poszczególne składniki można wyróżnić tylko pod mikroskopem.

  Ciasto skalne, tło skalne – szklista lub skrytokrystaliczna masa w wylewnych i subwulkanicznych o strukturze porfirowej. Wypełnia ona całą przestrzeń między prakryształami.

  Skały subwulkaniczne należą do skał magmowych głębinowych powstałych poprzez zakrzepnięcie magmy, która nie zdołała się wydostać na powierzchnię Ziemi (zob. → skały wylewne) i zakrzepła na niewielkich głębokościach - do 1 km. Skały te tworzą intruzje o niewielkich rozmiarach, lecz występujące w różnych formach: lakkolity, pnie wulkaniczne, żyły kominowe, sille i dajki.Skała wylewna (skała wulkaniczna, wulkanity) – skała magmowa, która powstaje w wyniku krystalizacji lawy, a ponieważ proces ten postępuje stosunkowo szybko, w skład skał wchodzą minerały tak drobne, że w większości nie można ich rozpoznać gołym okiem. Wśród skał magmowych wylewnych najpospolitszy jest bazalt. Skały magmowe wylewne ze względu na dużą odporność na niszczenie mechaniczne mają zastosowanie w budownictwie, przemyśle drogowym, a ze względu na wykształcenie minerałów o różnych barwach - jako materiał dekoracyjny.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jaroszewski W. (red.), 1986: Przewodnik do ćwiczeń z geologii dynamicznej, Wydawnictwo Geologiczne, Warszawa, strona 38.
 • Ryka W., Maliszewska A., 1982: Słownik petrograficzny (hasło: ciasto). Warszawa: Wydawnictwa Geologiczne. ​ISBN 83-220-0150-9​. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.