• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ciało kolankowate boczne

  Przeczytaj także...
  Międzymózgowie (diencephalon) – część mózgowia kręgowców zawierająca trzecią komorę mózgu. Po obu stronach zlokalizowane jest wzgórze (thalamus) podzielone na wiele jąder. Do tylnej powierzchni wzgórza przywierają ciała kolankowate (corpora geniculata) zawzgórza (metathalamus). Sklepienie trzeciej komory (nadwzgórze epithalamus) różnicuje się na narządy szyszynkowe: szyszynkę, narząd przyszyszynkowy, czołowy i ciemieniowy. Dno trzeciej komory (podwzgórze hypothalamus) składa się z części wzrokowej (przysadka (hypophysis), lejek (infundibulum), pasma wzrokowe (tractus optici) i ich skrzyżowanie (chiasma opticum)) i sutkowatej. Międzymózgowie położone jest między spoidłem mózgu przednim (commissura cerebri anterior) i tylnym (c. c. posterior).Zawzgórze (łac. metathalamus) – część międzymózgowia zbudowana z ciała kolankowatego bocznego i przyśrodkowego.
  Droga wzrokowa – droga przenoszenia bodźców wzrokowych z siatkówki gałki ocznej do pierwszorzędowej kory wzrokowej (pola 17 Brodmanna) na powierzchni przyśrodkowej płata potylicznego mózgu.
  Schemat pnia mózgu według Graya, zaznaczone ciało kolankowate boczne (lateral geniculate body)

  Ciało kolankowate boczne (łac. corpus geniculatum laterale) – parzysta struktura uwypuklająca się na dolnej powierzchni międzymózgowia. Stanowi część drogi wzrokowej. Ciała kolankowate boczne i przyśrodkowe tworzą zawzgórze.

  Ciało kolankowate przyśrodkowe – parzysta struktura uwypuklająca się na dolnej powierzchni międzymózgowia. Ciała kolankowate boczne i przyśrodkowe tworzą zawzgórze. Ciała kolankowate przyśrodkowe należą do drogi słuchowej, pośrednicząc pomiędzy korą słuchową i wzgórkami czworaczymi dolnymi.

  Wewnątrz ciała kolankowatego bocznego znajduje się jądro ciała kolankowatego bocznego o warstwowej budowie. Jądro zbudowane jest z sześciu warstw: dwóch wielkokomórkowych (ang. magnocellular layers) i czterech drobnokomórkowych (ang. parvocellular layers). Między nimi znajdują się jeszcze warstwy pyłkokomórkowe (ang. koniocellular layers).
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.