• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chynowo

  Przeczytaj także...
  Warnowo (niem. Warnow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin.Rekowo (niem. Reckow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin w pobliżu południowo-wschodniego brzegu jeziora Koprowo.
  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.
  Mapa wyspy Wolin z zaznaczonym Chynowem

  Chynowo (niem. Chinnow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Wieś położona jest 14 km od Wolina, przy południowym krańcu jeziora Koprowo. Przez wieś przebiega droga gminna Sierosław - Kołczewo.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze ślady istnienia miejscowości pochodzą z epoki kamienia. W czasach osadnictwa słowiańskiego była tu osada.
  Od XIV wieku była własnością rodziny Bosberge. Pierwsze wzmianki pisemne znaleźć można w 1484 roku oraz w 1504. Do majątków Bosbergów oprócz Chynowa należał także Świętouść i Rekowo. Od 1626 Chynowo zaczęło być pod władaniem Joachima Pritza, następnie w 1757 stają się własnością Christiana Bolza. Następnie kolejno: Carla Friedricha v. Wedel (1799) i Ferdynanda Noebel (1841). W 1842 roku wieś poszła pod młotek. Kupił ją sektor leśnictwa w Warnowie. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. W Chynowie do końca lat 90. funkcjonowała jednostka wojskowa.

  Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.Świętouść (dawniej Świętoujść, niem. Swantuss) – osada położona na wyspie Wolin, w gminie Wolin w powiecie kamieńskim (województwo zachodniopomorskie).

  Miejscowość znana była pod niemieckimi nazwami Chinnow oraz Ginnow.

  Edukacja[ | edytuj kod]

  Dzieci z Chynowa chodzą do szkoły podstawowej w Kołczewie, a starsza młodzież do gimnazjum w Sierosławiu.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

  We wsi, przy drodze do Kol. Kołczewo znajduje się pomnik przyrody - dąb szypułkowy .

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Karta informacyjna miejscowości
 • BIP
 • Sierosław (do 1945 niem. Zirzlaff) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat kamieński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kamień Pomorski. Położony jest na wyspie Wolin, Wybrzeżu Trzebiatowskim i Równinie Gryfickiej.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Koprowo – największe jezioro na Pojezierzu Wolińskim. Leży na wyspie Wolin w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminach Wolin i Dziwnów.
  Gmina Wolin – gmina miejsko-wiejska w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, położona w środkowej części powiatu kamieńskiego. Siedzibą gminy jest miasto Wolin. 30 czerwca 2012 roku w gminie zamieszkiwały 12 462 osoby.
  Szkoła podstawowa – pierwszy etap formalnej edukacji. W większości krajów nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Nauczanie poza szkołą tzw. edukacja domowa legalne jest m.in. w krajach anglosaskich, w Chile i na Tajwanie.
  Wolin (dawniej Julin, Wołyń, niem. Wollin) – miasto w północno-zachodniej Polsce części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.