• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chupa Chups

  Przeczytaj także...
  Lizak – wyrób cukierniczy przeznaczony do lizania, najczęściej umieszczony na drewnianym lub plastikowym patyczku. Salvador Dalí, właśc.: Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol (ur. 11 maja 1904 w Figueres, Hiszpania, zm. 23 stycznia 1989 tamże) – hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Lizaki Chupa Chups w różnych smakach

  Chupa Chupshiszpańska marka lizaków stworzonych w 1958 roku przez Enrica Bernata. Początkowo nosiły nazwę "Gol", jednak konsumentom bardziej przypadła do gustu nazwa "Chupa Chups". Logo zaprojektował Salvador Dalí w 1969 roku. Forma przypominająca stokrotkę została entuzjastycznie przyjęta i używana jest do dziś w nieznacznie tylko zmienionej wersji.

  Guma do żucia - rodzaj słodyczy przeznaczony do żucia, a nie łykania. Tradycyjnie produkowana była z chicle, mleczka otrzymywanego przez nacięcie pnia sączyńca. Obecnie z powodów ekonomicznych i jakościowych wykonywana jest z polimerów. Współcześnie używa się poliizobutylenu, będącego niezwulkanizowaną formą syntetycznej gumy, czasem z dodatkiem polioctanu winylu. Niektóre gatunki gumy do żucia mają też zastosowanie w profilaktyce stomatologicznej (gatunki te mają obniżoną zawartość cukru), inne - jako wspomagające rzucanie nałogu palenia tytoniu (zawierają nikotynę lub jej pochodne).Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Obecnie w Polsce dostępne są liczne warianty smakowe. Ponadto w sprzedaży występują lizaki z gumą do żucia lub z zabawkami.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Obituary: Enric Bernat, „The Guardian”, 3 stycznia 2004 [dostęp 2020-02-05].
  2. Modern Masters - Virtual Exhibition : Dali - Chupa Chups logo (1969). BBC. [dostęp 2017-02-02].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona przedsiębiorstwa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.709 sek.