• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chungcheong

  Przeczytaj także...
  Gangwon – prowincja w Korei Południowej ze stolicą w Chuncheon. Przed podziałem Korei w 1945 roku razem ze swoim północnokoreańskim sąsiadem, także nazywającym się Kangwŏn, tworzyły jedną prowincję.Chungju - miasto w Republice Korei w prowincji Chungcheong Północny. W mieście znajduje się góra Namsan (662 m n.p.m.).
  Cheongju (청주시, 淸州市) - jest stolicą prowincji Chungcheong Północny w Korei Południowej. Siedziba rzymskokatolickiej diecezji Cheongju.

  Chungcheong (Chungcheong-do) była jedną z ośmiu prowincji Korei podczas panowania dynastii Joseon. Była położona w południowo-zachodniej części Korei. Stolicą prowincji było Gongju, które było także stolica królestwa Baekje od 475 do 538 roku.

  Historia[]

  Prowincja Chungcheong utworzona została w 1356 roku podczas panowania dynastii Goryeo z południowej części dawnej prowincji Yanggwang. Nazwa pochodzi od nazw głównych miast Chungju (충주; 忠州) i Cheongju (청주; 淸州).

  Daejeon (kor. 대전광역시) – miasto na prawach metropolii w Korei Południowej, położone 167,3 km od Seulu, 294 km od Busanu oraz 169 km od Gwangju. Jest piątym co do wielkości miastem Republiki Korei.Joseon (także: Korea dynastii Joseon, Chosŏn, Choson, Chosun, Cho-sen, kor. 조선, hanja: 朝鮮) – koreańskie państwo rządzone przez dynastię Yi, zapoczątkowaną przez króla Taejo Yi Seong-gye. Państwo Joseon istniało przez prawie pięć wieków, od 1392 do 1897 roku. Członkowie dynastii Yi rządzili Koreą jako cesarze także od 1897 do 1910 roku, gdy Japonia dokonała aneksji Korei, pozbawiając ją niepodległości.

  W 1895 roku prowincja została zastąpiona przez dystrykty Chungju (Ch'ungju-bu, 충주부, 忠州府) na wschodzie, Gongju (Gongju-bu, 공주부, 公州府) w środkowej części i Hongju (Hongju-bu; 홍주부; 洪州府; dzisiejszy powiat Hongseong) na zachodzie.

  W 1896 roku Chungju i wschodnia część dystrykty Gongju zostały połączone w prowincję Chungcheong Północny a Hongju i zachodnia część dystryktu Gongju w Chungcheong Południowy. Obie te prowincje są dziś częścią Republiki Korei.

  Chungcheong Północny – prowincja znajdująca się w centralnej części Korei Południowej. Została utworzona w roku 1896 z północnowschodniej części poprzedniej prowincji Chungcheong. Stolicą jest Cheongju.Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie.

  Geografia[]

  Od północy prowincja graniczyła z Gyeonggi, od wschodu z Gangwon i Gyeongsang, od południa z Jeolla a zachodnią granicę wyznaczało Morze Żółte. Region jest górzysty na zachodzie (Północna prowincja) a bardziej płaski i z mniejszymi wysokościami na zachodzie (Południowa prowincja).

  Gongju (Gongju-si) - miasto w Korei Południowej, w prowincji Chungcheong Południowy. Miasto zajmuje powierzchnię 940,71 km², a zamieszkuje je 131 tys. mieszkańców (2003).Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

  Regionalną nazwą dla Chungcheong było "Hoseo". Nazwa ta nie jest już w użyciu.

  Poza miastami Chungju, Cheongju i Gongju inne duże miasta dzisiejszego Chungcheong to Daejeon, Janghang i Cheonan.

  Transport i komunikacja[]

  Już od dawnych czasów cały transport i wszystkie szlaki komunikacyjne pomiędzy Seulem a południowym Honam (Jeolla) i Yeongnam (Gyeongsang) przechodziły przez region Chungcheong. Dzisiejszy Daejeon, największe miasto regionu jest głównym węzłem komunikacyjnym (kolejowym i drogowym).

  Baekje – jedno ze starożytnych państw leżących na terenie dzisiejszej Korei. Królestwo założył w 18 p.n.e. Onjo, syn Dongmyeonga, założyciela królestwa Goguryeo. W 660 roku zostało podbite przez Silla.Chungcheong Południowy – prowincja położona w zachodniej części Korei Południowej. Została utworzona w 1896 roku z południowozachodniej części dawnej prowincji Chungcheong. Stolicą jest miasto metropolia Daejeon, które jest osobno zarządzane przez władze metropolii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  Gyeonggi – najbardziej zaludniona prowincja Korei Południowej. Stolicą prowincji jest Suwon. Stolica Republiki Korei Seul znajduje się w wewnątrz prowincji, ale jest oddzielnie administrowanym miastem specjalnym.
  Morze Żółte (chiń. 黄海 Huánghăi, koreań. 황해 Hwang Hae) – morze, odnoga Oceanu Spokojnego między Koreą a wybrzeżem chińskim. Leży na północ od Morza Wschodniochińskiego

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.