Chumbawamba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chumbawamba – brytyjski zespół anarchopunkowy założony w 1982 roku w Leeds. W jego twórczości można odnaleźć wpływy folku, punku i muzyki dance.

Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).

Działalność[ | edytuj kod]

Najbardziej znanym szerszej publiczności przebojem zespołu jest piosenka Tubthumping z 1997 roku. Zespół bardzo mocno angażuje się w działalność antynazistowską od 1987 roku, czego efektem była m.in. nagrana przez część muzyków zespołu wraz z muzykami The Ex i wydana w 1987 roku pod szyldem Antidote płyta „Destroy Fascism”. Do dziś zespół na każdym swoim koncercie gra utwór „The Day the Nazi Died” starają się również wspierać finansowo antyfaszystowskie organizacje. Ich polska reedycja trzech pierwszych płyt wydanych na kasetach przez firmę „Nikt Nic Nie Wie” była benefitem m.in. na Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. W swoich utworach wspierali również środowisko LGBT, czego wyrazem był m.in. utwór „Homophobia” wydany wśród utworów albumu „Anarchy”.

Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” – polskie stowarzyszenie antyfaszystowskie założone w 1996. Zgodnie z jego deklaracją za cele stawia sobie przeciwdziałanie szowinizmowi, neofaszyzmowi i nienawiści wobec cudzoziemców.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2012 roku grupa na swojej oficjalnej stronie ogłosiła zakończenie działalności.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Readymades to pochodzący z 2002 roku album brytyjskiej anarchopunkowej grupy Chumbawamba. Był to pierwszy krążek wydany przez założoną przez zespół wytwórnię MUTT. Mimo iż większość utworów została skomponowana w oparciu o brzmienia muzyki klubowej, ich tematyka wciąż pozostaje w ścisłym związku z założeniami anarchopunku.
Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.

Reklama